Składników w tym kosmetyku jest umiarkowanie dużo, ale czy są to składniki bezpieczne? Sprawdźmy więc!
Witam wszystkie czytelniczki i czytelników, jestem magistrem biologi w specjalizacji genetyka i endokrynologia rozrodu. Od zawsze pasjonował mnie wpływ hormonów na nasz organizm. Jednak prowadząc pracę naukową nad sztucznymi hormonami postanowiłam stworzyć tego bloga :) Zapraszam wszystkich do miłej lektury!
Strony
- Strona główna
- ZWIĄZKI ENDOKRYNNIE CZYNNE - EDC
- ENDOKRYNOLOGIA OKIEM BIOLOGA
- SZKODLIWE SUBSTANCJE W KOSMETYKACH
- SZKODLIWE DODATKI DO ŻYWNOŚCI
- Płodność a sztuczne hormony
- TEGO UNIKAJ W KOSMETYKACH
- DOMOWE KOSMETYKI
- Opinie o lekach
- Opinie o kosmetykach
- Zdrowo jeść
- Chemia w pożywieniu
- Opinie o produktach spożywczych
- CIEKAWE LINKI
- Short news ze świata nauki
- O mnie
- Kontakt
środa, 27 sierpnia 2014
piątek, 15 sierpnia 2014
OPINIA NA TEMAT: Babydream fur Mama, Pflegeöl (Olejek do pielęgnacji ciała)
OPINIA NA TEMAT: Babydream fur Mama, Pflegeöl (Olejek do pielęgnacji ciała)
Źródło:http://wizaz.pl/kosmetyki/produkt.php?produkt=31360
Na stronie producenta widnieje taki oto opis tego produktu:
Pomaga zapobiegać rozstępom, zawiera wysokiej jakości olejek migdałowy, makadamia, jojoba, olej sojowy i słonecznikowy, a także witaminę E, nie zawiera olejów mineralnych, barwników i konserwantów. Olejek perfumowany, nie zawiera alergenów. Produkt przebadamy dermatologicznie.
środa, 13 sierpnia 2014
PARSZYWA 12, czyli to co nie powinno się znaleźć w rzeczach codziennego użytku !!!
Wiele środków chemicznych może zaburzać równowagę w naszym układzie hormonalnym. . "Wszyscy jesteśmy stale narażeni na zaburzenia równowagi hormonalnej przez zanieczyszczenia jakie nas otaczają, a to może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia naszej młodzieży," powiedział Renee Srong, dyrektor ECU.
Naukowcy ECU sporządzili nową listę związków szczególnie niebezpiecznych, substancje te można znaleźć w żywności, wodzie i produktach konsumenckich. Badania sugerują, że mogą przyczynić się do szerokiej gamy problemów zdrowotnych, w tym nowotworów, wad wrodzonych u nowo narodzonych dzieci, obniżenia liczby plemników, obniżania IQ i chorób tarczycy.
Oto listach tych substancji, których kategorycznie należy unikać w swoim gospodarstwie domowym:
BPA unikajcie jedzenia pakowanego do puszek, ponieważ ich wnętrza często pokryte są bisfenolem A. BPA jest też często stosowany do produkcji gadżetów elektronicznych.
Więcej informacji na temat bisfenolu A znajdziecie tutaj : Kliknij, aby przejść do informacji
Dioksyn w niezamierzony sposób powstają w śladowych ilościach podczas różnych reakcji chemicznych prowadzonych w przemyśle, bądź samorzutnie np. w trakcie spalania drewna i wszelkich związków organicznych. Sugeruje się, ze w Stanach Zjednoczonych dioksynami skażona jest praktycznie cała żywność. Dlaczego? Z badań wynika, że głównym źródłem emisji dioksyn do atmosfery są pożary lasów. Szacuje się, że w wyniku pożarów w samych lasach Ameryki Północnej do atmosfery dostaje się około 100 kg dioksyny rocznie. Można więc przypuszczać, że roczna emisja dioksyn na całej kuli ziemskiej wynosi kilkaset kilogramów. Jest to co najmniej o rząd wielkości więcej niż wydostaje się ze wszystkich źródeł przemysłowych razem wziętych Produkty takie jak mięso, ryby, mleko, jaja i masło są najbardziej narażone na zakażenie, ale można zmniejszyć ekspozycję na nie jedząc mniej produktów zwierzęcych lub produkty zwierzęce ze sprawdzonego źródła.
Atrazyna - jest herbicydem stosowanym do ochrony upraw, m.in. kukurydzy. Użycie atrazyny zostało zakazane na terenie państw Unii Europejskiej z początkiem roku 2005 ze względu na przekroczenie norm stężeń tego pestycydu w wodach gruntowych. Wiele krajów zabroniło stosowania atrazyny znacznie wcześniej: Włochy, Niemcy – 1991; Dania, Finlandia, Szwecja – 1994. Jak wykazują badania, zaniechanie używania atrazyny w Niemczech i we Włoszech nie spowodowało zmian w uzyskiwanej wydajności produkcyjnej kukurydzy z hektara upraw. Kupujmy więc produkty z upraw ekologicznych a do wody stosujmy odpowiednie filtry, które pomogą nam się jej pozbyć.
Ftalany - unikajcie plastikowych pojemników do przechowywania żywności, plastikowych zabawek dla dzieci (niektóre ftalany są już zakazane w produktach dla dzieci) i opakowań zawierających PCV. Niektóre produkty do pielęgnacji ciała także zawierają ftalany, najczęściej w kosmetykach kryją się pod nazwą "PERFUM".
Więcej informacji na temat ftalanów znajdziecie tutaj : Kliknij, aby przejść do informacji
Nadchlorany- unikanie tego składnika jest praktycznie niemożliwe, jednakże odpowiednia ilość jodu w diecie może pomóc zniwelować szkodliwość jego działania. Badania na pacjentach wykazały, że duża ekspozycja na nadchlorany powodowała zmiejszoną, ale odwracalną zdolność tarczycy do wchłaniania jodu z krwiobiegu. Jednakże skrajnie duże dawki nadchloranu mogą prowadzić do niedoczynności tarczycy. Ponadto 2006 r. badania CDC stwierdził, że taka sytuacja ma miejsce tylko u kobiet, potrzeba tu dalszych badań. 1 października 2004 roku, amerykański Thyroid Association (ATA) poinformował, że nadchlorany mogą być szkodliwe dla noworodków i kobiet w ciąży.
Środki zmniejszające palność - aby zmniejszyć zagrożenie pożarowe, do wielu materiałów, zwłaszcza tworzyw sztucznych dodawane są środki opóźniające ich spalanie. Często są to związki chloru czy bromu, mające zdolność do kumulacji w środowisku. Związki takie mogą powodować m.in. problemy z tarczycą, dlatego stosowanie niektórych z nich zostało w Europie i USA zakazane.Używaj więc odkurzaczy z filtrami HEPA, które zmniejszają toksyczność kurzu domowego, unikaj kupna mebli, które skonstruowane są z pianki, uważaj także, kiedy będziesz wymieniać stary dywan (wyściółka pod spodem może zawierać niebezpieczne dla Ciebie PBDE). Naukowcy z Indiana University School of Public and Environmental Affairs (USA) odkryli nową metodę wykrywania zanieczyszczeń powietrza - opiera się ona na analizie kory drzew. Kora ma zdolność do absorbowania zarówno substancji lotnych,jak i stałych.
Ołów - kruszenie starej farby na ścianie jest głównym źródłem ołowiu w naszych domach, dlatego też należy zaraz po zauważeniu tego pozbyć się ze ściany. Co z ołowiem zawartym w wodzie? Należny stosować filtry wodne. Badania wykazały, że dzieci, które zdrowo się odżywiają spożywają mnie ołowiu, niż t których mamy nie zwracają uwagi na dietę swojej pociechy. Uważaj na to z jakiego źródła zjadasz owoce morza, oprócz tego że zwierają one zdrowe tłuszcze, bardzo łatwo akumulują w swoich tkankach rtęć. Wybieraj także wolne od rtęci kosmetyki.
Arsen -związki arsenu są bardzo dobrze rozpuszczalne, dlatego stanowią tak powszechny składnik wód. Związki As na III stopniu utlenienia w organizmie ulega utlenieniu do As na stopień V, a następnie metylacji do kwasu monometylo- i dimetyloarsenowego. Związki As wykazują powinowactwo do wielu enzymów, blokując ich działanie- przede wszystkim blokują działanie enzymów cyklu Krebsa. Niektóre związki As mogą zdolność wpływania na procesy mitoz i wywoływaną na zmiany w budowie chromosomów. Używajcie więc filtrów wodnych, w celu niwelacji ilości arsenu w wodzie.
PFC - powoduje szkodzenia układu immunologicznego u dzieci, prowadzące do niezdolności do odpowiedzi na szczepienia przeciwko tężcowi i błonicy, Zwiększa częstotliwość zachorowań na raka związanego z zanieczyszczeniem PFC , zmniejsza płodność związana z poziomem PFC we krwi kobiet – potrzeba więcej czasu na poczęcie , powiększone wątroby , niska masa urodzeniowa, niższa płodność.
Polecam obejrzeć:
Pestycydy - są to sztuczne środki ochrony roślin, dlatego kupuj produkty ekologiczne.
Więcej na temat pestycydów znajdziesz tu: Kliknij, aby przejść do informacji
Etery glikoli - unikaj takich produków, które zawierają w sobie: 2-butoksyetanol (EGBE) i metyldiglicol (MEE). A więc środki czyszczące, mydła w płynie, czy inne kosmetyki. Mogą one powodować obrzęk płuc i ciężkie uszkodzenie wątroby i nerek, zapalenie spojówek, podrażnienie górnych dróg oddechowych, ból głowy, nudności i czasowe zmętnienie rogówki, niekorzystne wpływ na przyrost masy ciała, morfologię krwi obwodowej, funkcję i budowę szpiku kostnego i tkanki limfatycznej.
Zajrzyj do:
Air Quality Guidelines Second Edition, WHO Regional Office for Europe, Copenhagen, Denmark, 2000
Departament of Health And Human Services, Public Health Statement, Agency for Toxic Substances and Disease Registry
Piech, A.: „Występowanie i usuwanie związków arsenu z wód ujmowanych do celów pitnych", Praca doktorska, promotor: Granops, M., Politechnika Poznańska Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, 2004
Kociołek-Balaweider, E.; Ociński, D.: „Arsen w technice i środowisku", Wiadomości Chemiczne, rok: 2005, [Z] 59, 3-4, s. 353 - 386
Bonefeld-Jorgensen, Eva C., Manhai Long, Rossana Bossi, Pierre Ayotte, Gert Asmund, Tanja Kruger, Mandana Ghisari, Gert Mulvad, Peder Kern, Peter Nzulumiki, and Eric Dewailly. "Perfluorinated compounds are related to breast cancer risk in Greenlandic Inuit: A case control study." Environmental Health 10 (2011): 88.
Butt, Craig M., Derek C.G. Muir, and Scott A. Mabury. "Biotransformation of the 8:2 fluorotelomer acrylate in rainbow trout. 1. In vivo dietary exposure." Environmental Toxicology and Chemistry 29 (2010): 2726-735.
D'eon, Jessica C., and Scott A. Mabury. "Production of Perfluorinated Carboxylic Acids (PFCAs) from the Biotransformation of Polyfluoroalkyl Phosphate Surfactants (PAPS): Exploring Routes of Human Contamination." Environmental Science & Technology 41 (2007): 4799-805.
Dimitrov, S., V. Kamenska, J.d. Walker, W. Windle, R. Purdy, M. Lewis, and O. Mekenyan. "Predicting the biodegradation products of perfluorinated chemicals using CATABOL." SAR and QSAR in Environmental Research 15 (2004): 69-82.
Dinglasan, Mary Joyce A., Yun Ye, Elizabeth A. Edwards, and Scott A. Mabury. "Fluorotelomer Alcohol Biodegradation Yields Poly- and Perfluorinated Acids." Environmental Science & Technology 38 (2004): 2857-864.
Ellis, David A., Jonathan W. Martin, Amila O. De Silva, Scott A. Mabury, Michael D. Hurley, Mads P. Sulbaek Andersen, and Timothy J. Wallington. "Degradation of Fluorotelomer Alcohols: A Likely Atmospheric Source of Perfluorinated Carboxylic Acids." Environmental Science & Technology 38 (2004): 3316-321.
Fei, C., J. K. McLaughlin, L. Lipworth, and J. Olsen. "Maternal levels of perfluorinated chemicals and subfecundity." Human Reproduction 24 (2009): 1200-205.
Grandjean, Phillipe, Elizabeth Wrefrord Anderson, Esben Budtz-Jorgensen, Flemming Nielsen, Kare Molbak, Pal Weihe, and Carsten Heilmann. "Serum Vaccine Antibody Concentrations in Children Exposed to Perfluorinated Compounds." The Journal of the American Medical Association 307 (2012): 391-97.
Lasier, Peter J., John W. Washington, Sayed M. Hassan, and Thomas M. Jenkins. "Perfluorinated chemicals in surface waters and sediments from northwest Georgia, USA, and their bioaccumulation in Lumbriculus variegatus." Environmental Toxicology and Chemistry 30 (2011): 2194-201.
Lindstrom, Andrew B., Mark J. Strynar, and E. Laurence Libelo. "Polyfluorinated Compounds: Past, Present, and Future." Environmental Science & Technology 45 (2011): 7954-961.
Phillips, Michelle M., Mary Joyce A. Dinglasan-Panlilio, Scott A. Mabury, Keith R. Solomon, and Paul K. Sibley. "Fluorotelomer Acids are More Toxic than Perfluorinated Acids." Environmental Science & Technology 41 (2007): 7159-163.
Trosko, James E., and Randall J. Ruch. "Cell-cell communication in carcinogenesis." Frontiers in Bioscience 3 (1998): 208-36.
Upham, Brad L., nestor D. Deocampo, Beth Wurl, and James E. Trosko. "Inhibition of gap junctional intracellular communication by perfluorinated fatty acids is dependent on the chain length of the fluorinated tail." International Journal of Cancer 78 (1998): 491-95.
US Environmental Protection Agency. Long-Chain Perfluorinated Chemicals (PFCs) Action Plan. EPA, 2009.
Washington, John W., J. Jackson Ellington, Thomas M. Jenkins, John J. Evans, Hoon Yoo, and Sarah C. Hafner. "Degradability of an Acrylate-Linked, Fluorotelomer Polymer in Soil." Environmental Science & Technology 43 (2009): 6617-623.
Yeung, L., Y. Miyake, Y. Wang, S. Taniyasu, N. Yamashita, and P. Lam. "Total fluorine, extractable organic fluorine, perfluorooctane sulfonate and other related fluorochemicals in liver of Indo-Pacific humpback dolphins (Sousa chinensis) and finless porpoises (Neophocaena phocaenoides) from South China." Environmental Pollution 157 (2009): 17-23.
Brandys, J., Red.: „Toksykologia. Wybrane zagadnienia", Wydawnictwo UJ, Kraków 1999
Patrick D. Murphy: Organophosphorus reagents: a practical approach in chemistry. Oxford: Oxford University Press, 2004.
J. N. Li, L. Liu, Y. Fu, Q. X. Guo. What are the pK(a) values of organophosphorus compounds?. „Tetrahedron”. 62 (18), s. 4453-4462, 2006
M. Sittig. Handbook of Toxic and Hazardous Chemicals and Carcinogens. 2nd ed. Noyes Publications, Park Ridge, NJ. 1985.
U.S. Department of Health and Human Services. Hazardous Substances Data Bank Toxicology Information Program, National Library of Medicine, Bethesda, MD. 1993.
U.S. Department of Health and Human Services. Registry of Toxic Effects of Chemical Substances (RTECS, online database). National Toxicology Information Program, National Library of Medicine, Bethesda, MD. 1993.
U.S. Environmental Protection Agency. Health Effects Assessment for Glycol Ethers. Environmental Criteria and Assessment Office, Office of Health and Environmental Assessment, Office of Research and Development, Cincinnati, OH. 1984.
U.S. Environmental Protection Agency. Integrated Risk Information System (IRIS) on 2-Methoxyethanol. National Center for Environmental Assessment, Office of Research and Development, Washington, DC. 1999.
U.S. Environmental Protection Agency. Health Effects Assessment Summary Tables. FY 1997 Update. Environmental Criteria and Assessment Office, Office of Health and Environmental Assessment, Office of Research and Development, Cincinnati, OH. 1997.
U.S. Environmental Protection Agency. Integrated Risk Information System (IRIS) on 2-Ethoxyethanol. National Center for Environmental Assessment, Office of Research and Development, Washington, DC. 1999.
Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR). Toxicological Profile for 2-Butoxyethanol and 2-Butoxyethanol Acetate. U.S. Public Health Service, U.S. Department of Health and Human Services, Atlanta, GA. 1998.
U.S. Environmental Protection Agency. Health and Environmental Effects Profile for 2-Ethoxyethanol. Environmental Criteria and Assessment Office, Office of Health and Environmental Assessment, Office of Research and Development, Cincinnati, OH. 1985.
National Toxicology Program (NTP). Toxicological Studies of Ethylene Glycol Ethers: 2-Methoxyethanol, 2-Ethoxyethanol, 2-Butoxyethanol (CAS Nos. 109-86-4, 110-80-5, 111-76-2) Administered in Drinking Water to F344/N Rats and B6C3F1 Mice. TOX-26. 1993.
National Toxicology Program (NTP). Toxicology and Carcinogenesis Studies of 2-Butoxyethanol (CAS No. 111-76-2) in F344/N Rats and B6C3F1 Mice (Inhalation Studies). TR-484. 1998.
National Institute for Occupational Safety and Health (NIOSH). Pocket Guide to Chemical Hazards. U.S. Department of Health and Human Services, Public Health Service, Centers for Disease Control and Prevention. Cincinnati, OH. 1997.
Occupational Safety and Health Administration (OSHA). Occupational Safety and Health Standards, Toxic and Hazardous Substances. Code of Federal Regulations. 29 CFR 1910.1000. 1998.
American Conference of Governmental Industrial Hygienists (ACGIH). 1999 TLVs and BEIs. Threshold Limit Values for Chemical Substances and Physical Agents. Biological Exposure Indices. Cincinnati, OH. 1999.
- Skocz do:
- 3,0 3,1 Stawinski,J.; Kraszewski,A.. How to get the most out of two phosphorus chemistries. Studies on H-phosphonates. „Accounts of Chemical Research”. 35 (11), s. 952-960, 2002.
niedziela, 10 sierpnia 2014
piątek, 8 sierpnia 2014
OPINIA NA TEMAT SKŁADU MAŚCI: MEDIDERM Cream 100
Opis produktu, ze
strony producenta brzmi następująco:
KOSMETYKI DOMOWEJ ROBOTY: TONIK OGÓRKOWY
Zawsze piszę Wam o sztuczności, o konserwantach i "pseudo naturalnych" kosmetykach, a tym razem Was zaskoczę :)
W ramach "odstresowania" postanowiłam zrobić sobie wczoraj tonik ogórkowy
czwartek, 7 sierpnia 2014
środa, 6 sierpnia 2014
OPINIA O SKŁADZIE KOSMETYKU: Lekki krem brzozowy SYLVECO
Oto
opis kremu ze strony producenta:
Ekstrakt z kory brzozy pobudza syntezę włókien sprężystych w naszej skórze, ksylitol natomiast utrzymuje w niej odpowiedni poziom stężenia kwasu hialuronowego, wiążącego wodę i pobudzającego wzrost nowych komórek. W lekkim kremie brzozowym to wyjątkowe połączenie składników o działaniu silnie nawilżającym i ujędrniającym sprawi, że skóra przesuszona, odwodniona, czy zmęczona odzyska miękkość i gładkość.
Hypoalergiczny lekki krem brzozowy jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery wymagającej regeneracji.
Ekstrakt z kory brzozy pobudza syntezę włókien sprężystych w naszej skórze, ksylitol natomiast utrzymuje w niej odpowiedni poziom stężenia kwasu hialuronowego, wiążącego wodę i pobudzającego wzrost nowych komórek. W lekkim kremie brzozowym to wyjątkowe połączenie składników o działaniu silnie nawilżającym i ujędrniającym sprawi, że skóra przesuszona, odwodniona, czy zmęczona odzyska miękkość i gładkość.
Hypoalergiczny lekki krem brzozowy jest przeznaczony do codziennej pielęgnacji każdego rodzaju cery wymagającej regeneracji.
Zawiera
ekstrakt z kory brzozy, który dzięki właściwości pobudzania syntezy kolagenu i
elastyny, zwiększa sprężystość skóry i skutecznie opóźnia procesy starzenia. W
kremie zastosowano połączenie ekstraktu z aloesu oraz ksylitol
o
działaniu wybitnie nawilżającym i zmiękczającym. Naturalne oleje roślinne i
masło karite odbudowują warstwę wodno-lipidową i w połączeniu z alantoiną
zapewniają skórze szybkie ukojenie. Dodatek witaminy E zabezpiecza
ją przed negatywnym wpływem środowiska. Ekstrakt z mydlnicy lekarskiej,
zawierający saponiny, ułatwia wnikanie składników aktywnych głębiej do skóry.
Krem może być stosowany pod makijaż oraz na okolice przemęczonych oczu.
WSKAZANIA: do pielęgnacji skóry odwodnionej,
przesuszonej, zmęczonej, narażonej na działanie czynników szkodliwych (słońce,
dym tytoniowy).
Na noc lub w okresie zimowym, w celu pewniejszej
ochrony i szybkiej regeneracji, dobrze jest stosować również krem brzozowy z betuliną
Ale
czy tak jest? Czy to cudowny kosmetyk? Przypatrzmy się na jego skład:
OPINIA NA TEMAT SKŁADU KOSMETYKU: Forever Living, Aloe-Jojoba Shampoo (Aloesowy szampon do włosów z jojoba)
Taki o to opis znaleźć
można na jednej ze stron intranetowych:
poniedziałek, 4 sierpnia 2014
JEM JABŁKA Z PARCHAMI, POWYGINANE OGÓRKI I POMIDORY O NIEREGULARNYCH KSZTAŁTACH !
DDT XXI wieku, czyli uwaga na PESTYCYDY!
Najnowsze doniesienia z konferencji Endokrynologicznej w Stanach Zjednoczonych
Jest akcja "JEMY JABŁKA NA ZŁOSĆ PUTINOWI", będzie i akcja "JEMY JABŁKA, KTÓRE NIE SĄ DOSKONAŁE NA ZŁOŚĆ ROLNIKOM STOSUJĄCYM ZAKAZANE PESTYCYDY"
Czy to słowa na wyrost? Sądzę, iż nie. A wy sami przekonacie się o tym po lekturze tego artykułu.
Jest akcja "JEMY JABŁKA NA ZŁOSĆ PUTINOWI", będzie i akcja "JEMY JABŁKA, KTÓRE NIE SĄ DOSKONAŁE NA ZŁOŚĆ ROLNIKOM STOSUJĄCYM ZAKAZANE PESTYCYDY"
Czy to słowa na wyrost? Sądzę, iż nie. A wy sami przekonacie się o tym po lekturze tego artykułu.
sobota, 2 sierpnia 2014
Czy tłuszcze mogą być „dietetyczne”? Rola tłuszczów w gospodarce hormonalnej naszego organizmu.
Odpowiedź na to Pytanie jest
prosta, można by rzec wręcz oczywista. Tłuszcze są sprzymierzeńcem naszego
zdrowia! Mało tego pomagają nam chudnąć ! No więc czas obalić mity!!!
Najważniejsze jest to, aby wiedzieć jakie tłuszcze stosować w swoim codziennym żywieniu. Wybierajmy więc nienasycone, kategorycznie unikajmy tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans.
Najważniejsze jest to, aby wiedzieć jakie tłuszcze stosować w swoim codziennym żywieniu. Wybierajmy więc nienasycone, kategorycznie unikajmy tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans.
OPINIA NA TEMAT SKŁADU KOSMETYKU : Garnier Skin Naturals, Płyn micelarny 3 w 1
Czas na opinię na temat składu kosmetyku do demakijażu :))
Pod względem składu jest to jeden z bardziej "neutralnych" kosmetyków. Nazwy składników podświetlonych na pomarańczowo świadczą o tym, że nadal nie ma dostatecznych wyników badań, które w 100% wykluczą ich szkodliwe działanie :), więc lepiej się ich wystrzegać!
środa, 23 lipca 2014
Szkodliwe składniki mydeł, czyli jak kupić dobre mydło ?
Szkodliwe składniki mydeł, czyli jak kupić dobre mydło ?
Zacznę od pewnej ciekawostki na temat kontrowersyjnego składnika mydeł - TRICLOSANU
Swego czasu naukowcy ze stanów zjednoczonych
musieli podjąć decyzję czy zawarty w mydle TRICLOSAN, uznać za szkodliwy,
czy może dopuści jego użycie w jakiś konkretnych stężeniach. Mogłoby się
wydawać, iż w gruncie rzeczy sprawa jest jasna. Skoro coś jest szkodliwe, to
należy usunąć to z wszelakiego rodzaju produktów. No wiec właśnie nic bardziej
mylnego! Decyzję tę trzeba było podjąć mając na uwadze fakt, iż w 75% środków
do higieny osobistej, w tym w mydłąch znajduje się triclosan. Decyzja o
szkodliwości tego związku mogła pociągnąć za sobą gigantyczne straty pieniężne
firm kosmetycznych, sięgające nawet miliardów dolarów.
Zastanawiano
się co wiec zrobić z takim stanem rzeczy. Triclosan używany w recepturach
kosmetycznych od ponad 40 lat miał okazać się szkodliwym?
Etykiety:
DEA,
dietanoloamina,
gliceryna,
mocznik,
mydło,
parabeny,
syntetyczne barwniki,
tłuszcze roślinne,
tłuszcze zwierzęce,
triclosan
poniedziałek, 21 lipca 2014
ESTROGENY -> KSENOESTROGENY -> OTYŁOŚĆ -> NIEPŁODNOŚĆ -> BEZPŁODNOŚĆ --- Czy istnieje między nimi jakiś związek?
Problem bezpłodności i otyłości zaczyna być coraz to większą plagą w naszym dzisiejszym świecie. Jednak czy istnieje między nimi związek?
Okazuję się, że tak. Brak równowagi hormonalnej w organizmie kobiet i mężczyzn może prowadzić do otyłości, otyłość z kolei jest jedną z przyczyn niepłodności. Co nie oznacza to, że jedyną!
A więc po kolei.
sobota, 19 lipca 2014
Jak się ustrzec ksenoestrogenów ?
Co już wiemy?
1. Ksenoestrogeny
są sztucznymi hormonami pochodzącymi z zanieczyszczeń środowiska i związków
sztucznych używanych do produkcji m.in. plastikowych opakowań.
2. Należą do
grupy EDCs, czyli do związków endokrynnie czynnych
3. Ksenoestrogeny
w naszym organizmie działają jak nasze naturalne estrogeny, zaburzając tym
samym naturalną równowagę hormonalną w naszym organizmie.
4. Nadmiar
estrogenów u kobiet i mężczyzn jest rzeczą niepożądaną.
5. Zachwiana
równowaga estrogenów w naszym organizmie, wywołana obecnością ksenoestrogenów,
może przyczynić się do Zespołu Policystycznych Jajników, nowotworu jąder oraz
niepłodności.
Przerażające fakty
Jak pokazały ostatnie badania poziom estrogenów u amerykanek jest
dwukrotnie wyższy niż u kobiet pochodzących z krajów rozwijających się. Ponad
dzieci tych kobiet są o wiele bardziej podatne na skutki działania
ksenoestrogenów!
Być
może to jest powodem gwałtownego wzrostu trudności w uczeniu się,
podatności na zachorowanie na nowotwory i rozwój wielu chorób autoimmunologicznych
wśród dzieci w USA i nie tylko?
Wchłonięty przez skórę ksenoestrogen (pochodzący z kosmetyków, szamponów, mydeł, lakierów itp.) 10-krotnie silniej oddziałuje na nasz
organizm. Wynika to z faktu, że poprzez skórną aplikację przedostaje się on bezpośrednio
do tkanek, nie jest uprzednio metabolizowany w wątrobie (jak to jest po
spożyciu produktów zawierających ksenoestrogeny).
Ksenoestrogeny, czyli dosłownie obce estrogeny są to wytwarzane są przez
człowieka substancje chemiczne znajdujące się w otaczającym nas
środowisku. Naśladują one wpływ naturalnych estrogenów w naszym organizmie.
Może to prowadzić do nadmiernego poziomu estrogenów, zwanego również estrogenową dominacją. Dominacja estrogenowa może prowadzić do
raka piersi, endometriozy, mięśniaków macicy, PMS, PCOS , niepłodności ,
impotencji. Niestety ksenoestrogeny występują w tysiącach przedmiotów
codziennego użytku, w tym żywności, kosmetykach i artykułach gospodarstwa
domowego. Dlatego nie da się ich uniknąć całkowicie. Jednak nawet niewielkie
zmiany wprowadzone w naszym codziennym życiu mogą mieć głęboki wpływ na
redukcję ich ilości wokół nas.
Jak zminimalizować działanie KSENOESTROGENÓW?
Pojawia się pytanie czy to jest w ogóle możliwe skoro zminimalizowania
kontaktu z nimi skoro są one obecne w ponad 700 000 tysiącach produktów? :Są w
tworzywach sztucznych (butelkach, plastikowych opakowaniach, pojemnikach z
tworzyw sztucznych), nieekologicznym mięsie i produktach mlecznych (zwierzęta
gospodarskie otrzymują np zastrzyki zawierające ksenoestrogeny), owocach i
warzywach nieekologicznych (pestycydy i herbicydy), pigułkach
antykoncepcyjnych (syntetyczny estrogen), filtrach przeciwsłonecznych.
Idzie raczek nieboraczek, jak ugryzie zrobi znaczek...
Jak ustrzec się nieboraczka?
Chciałabym Wam przestawić w jaki sposób najlepiej unikać tych związków w
otaczającym nas świecie i codzienności.
1. Kosmetyki i przybory toaletowe
Jest to najbardziej niebezpieczne źródło tych związków, kontakt przezskórny
powoduje natychmiastowe wchłanianie się tego związku do naszego organizmu.
Najlepiej kupować kosmetyki w miarę naturalne. Jednak
i tu uważajcie, niestety w tego typu produktach producenci również oszukują nas
na składach.
Ksenoestrogeny wchłaniane przez skórę są dziesięciokrotnie silniejsze
niż te przyjmowane doustnie, gdyż przedostają się bezpośrednio do tkanek, bez
wcześniejszego metabolizmu w wątrobie.
Wiele kosmetyków stosowanych bezpośrednio na skórę zawiera Ksenoestrogeny.
Produkty takie jak: pasty do zębów, płyny do ciała, mydła, żele, lakiery
do włosów i inne mogą zawierać ksenoestrogeny w postaci parabenów,
fenoksyetanolów, ftalanów i innych związków.
2. Mięso, jajka, nabiały = ŻYWNOŚĆ ... Czyli Jeść żywności ekologiczną, jak to tylko możliwe!
Musimy uważać na to co kupujemy, nasz popyt na dany produkt sprawia, że
producenci zaczynają oszukiwać na produkcji, przez co my jemy produkty gorszej
jakości... No niestety wydawałoby się, że powinno być na odwrót. O co chodzi?
Chodzi o naszą świadomość i uczenie się na pamięć (jak polscy kierowcy
samochodów). Receptury produktów ulegają modyfikacjom, a my klienci kupując
dany produkt po raz pierwszy sprawdzimy jego skład. Jednak gdy robimy to raz
setny niestety nie czynimy już tego ;/ ...
Na co więc zwracać uwagę? Do przykrywania
produktów spożywczych nie używajmy foli, która zawiera DHEA, jeżeli takową
folią będą przykryte twoje produkty zakupione w sklepie. To natychmiast po
powrocie do domu przepakuje je to bezpieczniejszych pojemników czy opakowań.
Nigdy nie podgrzewać jedzenie z plastikowym pojemniku w mikrofalówce.
Ciepło uwalnia z nich ksenoestrogenny, które z łatwością lądują w naszym
jedzeniu. Odgrzewaj w naczyniach szklanych lub ceramicznych. Wyrzuć
zniszczone patelnie teflonowe i unikaj garnków na, których osadziła się już
rdza. Najlepiej kupować wodę mineralną w butelkach szklanych (wiem mało to
realne w naszych Polskich warunkach) Należy też zminimalizować kupowanie
pokarmów w puszkach. Często powleka się je BPA, aby metaliczny posmak nie
przechodził do jedzenia. W Stanach Zjednoczonych robi się tak w przypadku
ponad 85% puszek. No i na koniec NIE PIJ KAWY CZY HERBATY W PLASTIKOWYCH LUB
STYROPIANOWYCH OPAKOWANIACH! Jak w przypadku powyżej, ciepło uwalnia z tworzyw
sztucznych ksenoestrogeny!
UWAGA
ŻYWIENIOWA PARSZYWA DWUNASTKA !!!
Environmental Working Group określiła jakie owoce i warzywa posiadają najwyższy poziom pestycydów i nazwała je "Parszywa dwunastka". Należy ograniczyć ich spożywanie, kiedy nie jesteśmy pewni czy pochodzą z rzetelnego źródła, dietetycy sądzą iż takie postępowanie może zmniejszyć nasze narażenie na pestycydy o prawie 80%! Oto lista: jabłka, seler, papryka,
brzoskwinie, nektarynki, winogrona, szpinak, sałata, ogórki, jagody, truskawki
i ziemniaki.
3. Tworzywa sztuczne
Szczególnie miękkie tworzywa sztuczne zawierają w swoim składzie duże
ilości ksenoestrogenów. Tutaj mam na myśli między innymi ftalany, czy inne
plastyfikatory. Związki te z czasem użytkowania danego przedmiotu są uwalniane
do środowiska, z takich przedmiotów jak pojemniki do przechowywania żywności i
opakowania, zabawki dla dzieci, plastikowe elementy ubrań i obuwia, butelki dla
dzieci itd. itd .....
Sztandarowe zasady do przestrzegania to:
1. Nie kupować żywości w
foliowych opakowaniach!
2. Nie jeść podgrzewanego w
foliowych, sztucznych opakowaniach jedzenia z mikrofalówki (np. popkorn z
masłem)
3. Nie używać patelni z
zarysowanym teflonem.
4. Kupuj raczej wodę w
szklanych butelkach (wiem, że w Polce niestety jest to mało realne)
5. Wyeliminować spożywanie pokarmów z puszki (W Stanach Zjednoczonych ponad 85% puszek pokrytych jest BPA w
celu zmniejszenia metalicznego posmaku przedostającego się do pokarmów)
6. Nie pić soków, kaw,
herbat w styropianowych lub plastikowych pojemnikach.
4. Chemicznych pestycydów i nawozów
Jeść żywności ekologicznej, jak to tylko możliwe!
Idealną sytuacją byłaby produkcja własnego kompostu i prowadzenie własnego
ogródka przydomowego. Jednakże w wielu przypadkach jest to wręcz nie realne.
Dlatego starannie wybierajmy produkty, które kupujemy, najlepiej kupujmy w
sprawdzonych gospodarstwach rolnych lub produkty z certyfikatem "bycia
naturalnym"
Ciekawe badania pokazały, iż mężczyźni grający w golfa są w grupie
wysokiego ryzyka związanego z niepłodnością,czy nowotworem jąder! Dlaczego? Chodzi o to, że do utrzymania pól golfowych w nieskazitelnym
wyglądzie stosuje się liczne opryski,które w swym składzie zawierają
ksenoestrogeny. Co w związku z tym? Akumulują się one w
organizmach mężczyzn, a że są podobne do naturalnych estrogenów, działają w ich
organizmie jak właśnie te hormony. Wysoki poziom estrogenów obniża poziom testosteronu,
co z kolei jest prostą drogą do rozwoju nowotworu jąder.
5. Woda
Woda jest idealnym miejscem, w którym kumulują się ksenoestrogeny. Czy
wiecie, że środki antykoncepcyjne, które zmetabolizowane są wydalane przez
kobiety z trudem są usuwane z wody przez oczyszczanie w oczyszczalniach.
Jedynym sposobem, aby usunąć hormony z wody jest odwrócona osmoza. Lepiej pomyś dwa razy zanim następnym razem otworzysz usta pod
prysznicem ;) !
Innych źródłem zanieczyszczeń w naszych zbiornikach wodnych są ścieki z
gospodarstw rolnych i ośrodków farmaceutycznych. Badania w USA pokazały, że tak
zanieczyszczone ścieki powodowały obupłciowość lub zmianę płci u żab i ryb
żyjących w tych wodach. Te stworzenia wodne są rzeczywiście miały
odmienną płeć ze względu na wysoki poziom estrogenu w ściekach!
Niestety, oczyszczalnie ścieków nie są obecnie przystosowane do usuwania
zanieczyszczeń hormonalnych i rolniczych oraz odpływów farmaceutycznych.
6. Środków
czyszczących
Ksenoestrogeny zawarte są w proszkach do prania, płynach do płukania czy
odświeżaczach powietrza. Bardzo niebezpieczne są proszki do prania,
czy zmiękczacze tkanin. Pozostają one na ubraniach,
które następnie mają kontakt z naszą skórą. Dlatego unikajmy
odświeżaczy powietrza, za to często wietrzmy nasze domy. Wiem większość z nas
używa odświeżaczy powietrza, bo one odstraszają owady, ale są też skarbnicą
wszelakiego rodzaju ksenoestrogenów.
Idealnie byłoby samemu przygotowywać domowej roboty środki czystość. Jest to możliwe, każdy z nas ma przecież w domu ocet i sodę oczyszczoną :) No
to co ruszajmy do zabawy w domowego chemika :)) ???
7. Dodatki do żywności
i konserwanty
BHA i BHT są to środki najczęściej używane do
konserwowania żywności, ale uwaga badania wykazały iż mają działanie
rakotwórcze ;/ i mogą powodować zmiany w budowie naszego DNA!!! które są
rakotwórcze i powodować zmiany w DNA!. Podobnie jest w przypadku barwników spożywczych
stosowanych w napojach i deserach. EHHH marzy mi się kampania przeciwko
ksenoestrogenom w polskich szkołach, miejscach pracy itp...
Dlatego pamiętaj, aby:
1. Jeść żywności
ekologiczną, tak często jak to możliwe (wybierz organiczne mięso, jaja i produkty
mleczne)
2. Używać naturalnych
środków do zwalczania szkodników w domu i ogrodzie
3. Unikać syntetycznych
szamponów i pestydydów do pielęgnacji zwierząt domowych.
4. Jeśli musisz już użyć
syntetycznych pestycydów i nawozów dokładnie przeczytaj jak ich używać!!!
Przykre jest to, że nawet z potencjalnie ekologicznych źródeł otrzymujemy mięso, które jest pełne ksenoestrogenów. Dlaczego? Hormony wzrostu używane w żywieniu bydła, świń, drobiu oraz innych zwierząt gospodarskich są źródłem ksenoestrogenów. Tak samo jak środki stosowane do podniesienia walorów produktów mlecznych. Robi się to właśnie poprzez podawanie krowom sztucznych hormonów działających jak estrogeny (podaje się im po prostu tabletki hormonalne).
REASUMUJĄC !!!
Oto kilka pomocnych wskazówek, jak łatwo rozpocząć usuwanie produktów zawierających ksenoestrogeny Naszym w domu (wg zaleceń dietetyka Caroline Farrel) :
1. Kupuj naturalne owoce i warzywa.
2. Zrób swój własny naturalny detergent do prania, czy inne środki czyszczące lub kup organiczne / naturalne środki czyszczące.
3. Używaj szklanych pojemników na wodę a nie plastikowych.
4. Podgrzewaj żywność w szklanych lub ceramicznych opakowaniach. Unikaj
opakować z tworzyw sztucznych.
5. Nie pij wody z plastikowych pojemników, które został podgrzane, ocieplone w słońcu lub zamrożone
6. Czytaj etykiety na swoich kosmetyków i produktów higieny osobistej, takich jak np. płyny czy filtry przeciwsłoneczne. Twoja skóra wchłania cokolwiek umieścisz na niej (szczególnie wszelkie kosmetyki nawilżające)! Jeśli widzisz w składzie swego kosmetyku nazwę Metyloparaben, nie używaj go!
7. Używaj rękawic podczas używania wszelkich środków chemicznych.
5. Nie pij wody z plastikowych pojemników, które został podgrzane, ocieplone w słońcu lub zamrożone
6. Czytaj etykiety na swoich kosmetyków i produktów higieny osobistej, takich jak np. płyny czy filtry przeciwsłoneczne. Twoja skóra wchłania cokolwiek umieścisz na niej (szczególnie wszelkie kosmetyki nawilżające)! Jeśli widzisz w składzie swego kosmetyku nazwę Metyloparaben, nie używaj go!
7. Używaj rękawic podczas używania wszelkich środków chemicznych.
8. Stosuj filtry wodne. Pomoże Ci to uniknąć w swojej wodzie pitnej: ołowiu, pestycydów, azotanów,
syntetycznych hormonów i nadmiaru chloru oraz miedzi.
9. Ogranicz spożywanie jedzenia z puszki. Ponad 85% z puszek jest pokrytych BPA.
10. Unikaj zawijania żywności w folię spożywczą.
11. Zdecyduj się na naturalne kosmetyki.
12. Kupuj dezodoranty bez aluminium w składzie. Sole glinu używa się w dezodorantach pod pachę. Bionsen jest powszechnie dostępny dezodorant bez
aluminium.
13. Jak to możliwe, rób sama domowe środki czystości (nie raz oprócz tego, że są zdrowsze, to i są tańsze oraz skuteczniejsze)
czwartek, 17 lipca 2014
Opinia o kosmetyku: MYDŁO SKIN LAB firmy FM
Przed nami kolejna recenzja kosmetyku, tym razem będzie to MYDŁO SKIN LAB firmy FM.
A więc zaczynamy :)
aqua,
Nad jej opisem nie będę się rozwodzić J
gliceryn,
Uważana jest za
farmakologicznie nieaktywną substancję. Jest to bezbarwna, bezwonna,
oleista i lepka ciecz, o słodkim smaku. Gliceryna ma wiele innych zastosowań w
sektorze rolnictwa, przemysłu spożywczego i farmaceutycznego. Gliceryna
syntetyczna jest używana w produktach spożywczych, suplementach diety,
produktach farmaceutycznych, produktach do higieny osobistej oraz
produktach do pielęgnacji jamy ustnej. W przemyśle farmaceutycznym gliceryna
jest stosowana jako słodzik w syropach, pastylkach do ssania oraz jako
substancja pomocnicza w roztworach stosowanych do płukania oczu.
Moja go również znaleźć w galaretkach, kremach do stosowania miejscowego,
środkach wykrztuśnych, czopkach i żelowych kapsułkach. Jako indywidualny
produkt na receptę, gliceryna ma zastosowanie hiperosmotyczne, jako
środek moczopędnym oraz okulistyczny. Może on być stosowany jako krople
do oczu. w leczeniu jaskry zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowe. Może być
podawany dożylnie w celu obniżenia ciśnienia wewnątrz mózgu lub po prostu
stosowane zewnętrznie na skórę jako środek nawilżający. FDA (amerykańska Food
and Drug Administration) jako środek o niskiej toksycznosci i całkowicie
bezpieczny.
sodium palmate,
Chlorek sodu jest po
prostu znana nam sól kuchenna. W kosmetykach i produktach kosmetycznych
jest stosowany jako środek do pielęgnacji jamy ustnej, środek zwiększający
lepkość, a także zagęszczacz w niektórych przypadkach. Jest ona również
stosowana jako środek wiążący. Użycie go do pielęgnacji włosów, np. w tym szamponach, powoduje zmniejszenie
wilgotności skóry głowy i włosów. Modyfikator reologii (plastyczność ciał
stałych) . Wpływa na konsystencję kosmetyków myjących - powoduje wzrost lepkość w preparatach
zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne.
Chlorek sodu jest
naturalnym związkiem organicznym się na całym świecie. Jest zatwierdzony
przez FDA do stosowania jako składnik aktywny, w produktach leczniczych dla
oczu w stężeniu 2 do 5%, czy jako dodatek do żywności. FDA, GRAS oraz CIR
uznają go za środek bezpieczny. Chociaż niektórzy naukowcy sądzą, iż wywołuje
on minimalne zagrożenie dla zdrowia .Badania na zwierzętach z 1972
roku wykazały, podrażnienie skóry w umiarkowanych dawkach, natomiast w
roku 1986 w badaniach na komórkach ssaków, dowiedziono iż duże jego
stężenia mogą powodować mutacje (zmiany w naszym DNA) 1972 i jeden lub więcej
testów in vitro w komórkach ssaka dały pozytywne wyniki mutacji w 1986. Dlatego
związek ten uznano za szkodliwy wtakich przypadkach jak: kontakt ze
skórą (czynnik drażniący), kontakt z oczami (czynnik drażniący), nadmierne
spożycie działanie mutagenne w komórkach somatycznych ssaków, czynnik mutagenny
dla bakterii i drożdży . Stosowany prawidłowo jest uważany za bezpieczny i
nie rakotwórczy czy toksyczny.
Sucrose - sacharoza,
Sacharoza zwana inaczej cukrem stołowym, jest
disacharydem powszechnie występującym w żywności. W
kosmetykach i produktach higieny osobistej sacharoza jest używany do
formułowania produkcji wielu produktów, w tym produktów do kąpieli, mydeł, detergentów,
preparatów do pielęgnacji ciała i rąk, produktów czyszczących, depilatorów, produktów
do makijażu oczu, produktów do pielęgnacji włosów, produktów do higieny jamy
ustnej i środków do opalania. Sacharozy działa jako środek zapachowy oraz
jako środek zatrzymujący wilgoć.
sodium cocoate,
Zwany również masłem kakaowym,
tłuszcz ten jest otrzymywany z nasion Theobroma Cacoa. Jest to tłuszcz często stosowany w ukochanych przez nas czekoladach i
czekoladkach. w czekoladzie. Kakaowe masło sodowe jest solą sodową kwasów
tłuszczowych otrzymanych po połączniu z
masłem kakaowym. Masło z nasion kakaowca stosuje się do produktów do
kąpieli, zapachów, produktów czyszczących, depilatorów, produktów do makijażu
oczu i twarzy, odżywywek do włosów, produktów do pielęgnacji skóry i produktów
do opalania.
Dlaczego jest to stosowane w kosmetykach i produktach do pielęgnacji
ciała?: Czasowo chroni skórę przed
szkodliwym narażeniem lub denerwujących
bodźców i może stanowić pomoc dla skóry. Theobroma Cacao (Cocoa) Seed
Butter spowalnia utratę wody ze skóry, tworząc barierę na powierzchni
skóry. Kakao BUTTERATE sodowy jest stosowany jako środek powierzchniowo czynny - środek oczyszczający
decyl gluxoside,
Jest to środek
powierzchniowo czynny na bazie glukozy, powszechnie stosowany w szamponach
i płynach do pielęgnacji ciała. W 2013 roku przebadano 19 glikozydów
alkilowych stosowanych w kosmetyce i stwierdził, że składniki te są bezpieczne
i nie drażniące. Większość z tych składników działają jako środki
powierzchniowo czynne w kosmetykach.
Na etykietach kosmetyków
występuje też pod nazwą: B-D-GLUCOPYRANOSIDE, DECYL-; D-GLUCOSIDE, DECYL;
DECYL D-GLUCOSIDE; DECYL- B-D-GLUCOPYRANOSIDE; DECYL-B -D-GLUCOPYRANOSIDE;
GLUCOSIDE, DECYL
sodium chloride,
Odpowiada za regulację
pH . Uważany jest za środek silnie
drażniący Znany jest również jako ług,
sody kaustyczna, ług sodowy lub wodorotlenek sodu.
Wodorotlenek sodu jest uważany za umiarkowane
zagrożenie, związane jest to z możliwym działaniem nowotworowym i działaniem
neurotoksycznym i podrażnienie. Jest ona klasyfikowana jako "środek,
który może wywoływać działanie toksyczne lub szkodliwe". Badania na
zwierzętach wykazują, że mają wpływ na rozwój mózgu i układu nerwowego, metabolizm
narządów. Chociaż wodorotlenek sodu jest związany z rakiem,
zwłaszcza przełyku, przypadki te wystąpiły po upływie 15 - 40 lat
narażenia i były spowodowane korozją wodorotlenku sodu i "były
najprawdopodobniej wynikiem destrukcji tkanek i formacji blizny, a nie
bezpośredniego działania rakotwórczego wodorotlenku sodu"
Wodorotlenek sodu
jest jednak znany ze swojego działania podrażniającego. Powoduje podrażnienia
oczu, skóry, błon śluzowych, zapalenia płuc, skóry, oparzenia skóry, czasami
nawet wypadanie włosów. Gdzie znajdziemy go dużo? Np w naszych popularnych KRETACH do udrażniania rur.
Na marginesie powiem, żebyście zachowali szczególną ostrożność przy stosowaniu
tego typu produktów. Moja jedna znajoma do tej pory ma bliznę po poparzeniu się
KRETEM. Informuje o tym też CDC: "Kontakt skóry z wodorotlenku
sodu może spowodować poważne oparzenia i doprowadzić do głębokich owrzodzeń.
Ból i podrażnienie są widoczne w ciągu 3 minut, ale kontakt z rozcieńczonych
roztworów nie może powodować objawy za kilka godzin". Słaby roztwór
tego związku w stężeniu 0,12% wykazał zniszczenia zdrowych komórek skóry
w ciągu jednej godziny. Inne badania potwierdzają, iż wodorotlenek
sodu ma działanie silnie drażniące dla skóry, oczu i układu oddechowego.
Dlaczego więc się go
stosuje? Wodorotlenek sodu
jest nieorganicznym związkiem stosowanym do kontroli wartości pH lub jako
środek buforujący w kosmetycznych i do pielęgnacji osobistej.
citric acid,
sodium citrate mów mi
E331,
Organiczny związek
chemiczny, stosowany jako dodatek smakowy i konserwujący w żywności i
kosmetyce. Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji, która kompensuje
jony metali, dzięki czemu zwiększa trwałość kosmetyku oraz jego stabilność.
Regulator pH.
sodium palm
kemelate- nieodzowne kiedy własnoręcznie chcesz wyprodukować
mydło,
Sodium palm kemelate jest
to sól oleju palmowego. Uzyskuje się z owoców drzewa palmowego i oleju, można
stosować także jako olej roślinny. Kernelate otrzymuje się w procesie
zwanym zmydlaniem oleju. Jest jednym z najbardziej
pożądanych składników mydeł. Wiele marek używa tego
środka jako podstawa do produkcji mydła, np. Dove i Palmolive.
Kernelate jest również używany domowego wyrobu mydeł.
aloe barbadensis leaf
juice sok wyciskany z wnętrza liści aloesu z rodzaju Aloe vera L. pochodzącego z ekologicznych
upraw ( ??? ) ,
Aloes jest
powszechnie znaną i cenioną rośliną o właściwościach
silnie nawilżających, regenerujących i przeciwzapalnych, poza tym sok z aloesu przyśpiesza
gojenie, działa antybakteryjnie,
antyoksydacyjnie i przeciwzmarszczkowo. W lecznictwie i pielęgnacji stosuje
się Aloe vera barbadensis.
Jakie właściwości ma naturalny sok z aloesu?
- Nawilża
- Mineralizuje
- wygładza.
- Działa
antyseptycznie i przeciwbakteryjnie.
- Sprzyja gojeniu
- Posiada własności
przeciwzapalne
- Wzmacnia
mechanizmy obronne skóry
- Lekko rozjaśnia dzięki
obecności aloesyny, wykazuje również działanie
hamujące wobec enzymu
tyrozynazy, który uczestniczy w produkcji melaniny, brązowego
barwnika skóry
- Działa
przeciwzmarszczkowo
- łagodzi łupież,
swędzenie i wmacnia cebulki włosów.
- Składniki aktywne
aloesu łatwo wnikają do głębszych warstw skóry.
Food and Drug
Administration (FDA) zakwalifikowało Aloe Barbadensis jako bezpieczne mogące
być stosowane jako naturalne substancje aromatyzujące do użycia w kosmetykach.
Aloe Barbadensis mogą być stosowane w kosmetykach i produktach do
pielęgnacji ciała sprzedawanych w Europie, zgodnie z ogólnymi przepisami
dyrektywy w sprawie produktów kosmetycznych w Unii Europejskiej.
Link do Dyrektywy Kosmetycznej UE: bazy danych składników
kosmetycznych Koreańscy naukowcy z
Seoul National University badali ten związek pod kątem określenia, czy może on
powodować redukcję zmarszczek. Opisywali swoje wyniki w badaniu opublikowanym w czasopiśmie "Annals of
Dermatology". Jakie były
wyniki? W zaledwie 90 dni, codziennie dawki Aloe był wystarczający, aby spowodować istotne
zmiany w zmarszczek na twarzy u kobiet w wieku 45 lat i więcej. Naukowcy stwierdzili, że zmniejszyła
się głębokość i poprawiła elastyczność skóry, dzięki zwiększonej produkcji
kolagenu. Ostatnie badania sugerują, że stosowanie aloesu może być przydatne w
leczeniu przeciwwirusowym u osób z HIV i
AIDS. Częściej jednak aloes jest
stosowany i tu uwaga: jako środek
przeczyszczający J .
powder (talk),
Puder, ale tu dokładnie pod tą nazwą kryje się talk
jest to kolejny dobrze znany kancerogen.
Badania wykazały, że wiąże się on z nowotworem jajników, kiedy jest stosowany w
rejonie narządów płciowych. Dlaczego? Ze względu na to, że krzemian magnezu
może działać drażniąco na komórki okrywające jajników. Ponadto talki, pudry
często są zanieczyszczane materiałem
śladowym przypominającym azbest – nieorganicznym czynnikiem, o którym wiadomo,
że wywołuje guzy nowotworowe. Naukowcy dokładnie przyjrzeli się cząsteczkom i
wykryli w nim niebezpieczne cechy upodobniające go do azbestu. W rezultacie w
roku 1973 FDA zalecił ograniczenie ilości podobnych do azbestu włókien w talku
kosmetycznym, jednak nie doszło do ustanowienia jakichkolwiek zasad i talk
kosmetyczny do dziś nie jest objęty uregulowaniami rządu federalnego. Ta
bierność doprowadziła do zignorowania raportu Krajowego Programu
Toksykologicznego z roku 1993, w którym mówi się, że talk kosmetyczny, bez
jakichkolwiek włókien przypominających azbest, wywołał u zwierząt guzy.[21]
Nawiasem mówiąc, talk może również osadzać się w płucach, powodując choroby
układu oddechowego, a możliwe że i raka płuc.
Jest powszechnie spotykany w cieniach
do oczu, proszku do prania dla niemowląt, pudrze do twarzy i innych kosmetykach
mineralnych, gdzie jest to stosowane jako środek chłonny i substancja
przeciwzbrylająca. Wg American
Cancer Society jego
cząsteczki zawierające azbest były zdolne powodować nowotwory w ludzkich
jajników i płuc, chociaż od początku lat 70 ubiegłego wieku sukcesywnie
zakazuje się jego stosowania.
parfum,
Naukowcy odkryli,
że na etykietach popularnych perfum widnieją nazwy szkodliwych składników
zapachowych związanych uszkodzeniami plemników, zaburzeniami hormonalnymi
(co wiąże się z niektórymi nowotworami, chorobami tarczycy, otyłością,
cukrzycą), problemami reprodukcyjnymi i problemami z alergia. Z perfumami jest
jak z papierosami, nie tylko osoba używająca jest narażona na ich szkodliwe
działanie, ale nasz sąsiad obok również. [ale to temat do dywagacji na raz
następny].
Przetestowano 17
popularnych marek zapachów okazało się, że nie wszystkie użyte w tym mieszanki
zapachowe zostały wpisane na etykiety. Marki testowane to m.in.: American
Eagle siedemdziesiąt siedem, Coco Chanel, Britney Spears Curious, Giorgio
Armani Acqua di Gio (dla mężczyzn), Old Spice After Hours Body Spray (dla
mężczyzn), Calvin Klein Eternity for Men, Bath & Body Works japoński kwiat
wiśni, Calvin Klein Eternity for Women, Halle by Halle Berry, Hannah Montana
Tajnej Celebrity, Victoria Secret snu aniołów Szkoda, Jennifer Lopez J. Lo
Glow, AXE Body Spray dla mężczyzn Clinique, Dolce & Gabbana Light Blue.
Jakie wnioski:
• Wykryto dziesięć
uczulające substancji chemicznych związane z reakcjami alergicznymi, takimi jak
astma, świszczący oddech, bóle głowy i kontaktowego zapalenia skóry. Giorgio
Armani Acqua di Gio zawierały 19 różnych chemikaliów uczulających, więcej niż
jakikolwiek inny produkt w badaniu.
• cztery ze
składników perfum działały jak naturalne ludzkie hormony, co wpływało na
obniżenie jakości nasienia, zaburzenia tarczycy i nowotwory. Halle by Halle
Berry, Quicksilver i Jennifer Lopez J. Lo Glow każda zawierała siedem różnych
substancji chemicznych, które potencjalnie mogą zaburzać równowagę hormonalną
naszego organizmu.
• American Eagle
Seventy Seven zawierał 24 ukrytych chemikaliów, największą ilość spośród
badanych produktów
W rzeczywistości
szkodliwe składniki perfum są wykorzystywane w tysiącach produktów i nie są
wymienione na etykiecie. Wydaje się, że powinieneś mieć prawo wiedzieć, w jaki
sposób te pozornie niewinne perfumy i wody kolońskie mają wpływ na zdrowie.
Niestety, producenci nie mają obowiązku wpisywać tego na listę, a nawet
podawać rzeczywistych składników stosowanych w mieszankach zapachowych.
A tu niestety nam
nie podali żadnych konkretnych informacji co do tego, z czego się owy „perfum”
lub na inny etykietach „zapach” składa. Skoro się tego nie podaje, to może
ukrywa się przed klientami jakiś szkodliwy czynnik?
linalool,
Linalool działa drażniąco na skórę
różnych gatunków zwierząt laboratoryjnych. U człowieka wykazano, iż może powodować
podrażnienie skóry i uczulenia. Wpływa zaburzająco na wątrobę i produkowane
przez nią enzymy co wykazały badania na szczurach. Linalool nie wykazywała działania mutagennego
w testach bakteryjnych, ale Ames wykazał pewną aktywność w teście na uszkodzenia
DNA w hodowli komórek ssaków.
Ale uwaga na etykietach często występuje
on pod nazwami: 1,6-OCTADIEN-3-OL, 3,7-DIMETHYL-; 1,6OCTADIEN3OL, 3,7DIMETHYL;
2,6-DIMETHYL- 2,7-OCTADIEN-6-OL; 2,6-DIMETHYL-2,7-OCTADIEN-6-OL;
2,7-OCTADIEN-6-OL, 2,6-DIMETHYL-; 3,7-DIMETHYL- 1,6-OCTADIEN-3-OL;
3,7-DIMETHYL-1,6-OCTADIEN-3-OL; 3,7-DIMETHYL-1,6-OCTADIENE-3-OL ; LINALOOL
ESSENTIAL OIL; LINALYL ALCOHOL; 2,6-DIMETHYLOCTA-2,7-DIEN-6-OL
limonene,
D-Limonene,
odżywczy olejek zwany terpenowym, jest związkiem, który naturalnie można znaleźć w cytrynach i pomarańczach. Ma silne właściwości antyoksydacyjne i
przeciwzapalne, oferuje wsparcie dla różnych metabolicznych i problemów
zdrowotnych, ma właściwości antyrakowe, a nawet pomaga w kontroli wagi.
W
związku zdrowia, to pokazało wspaniałą możliwość, aby pomóc w wielu kwestiach
zdrowotnych oraz poprawy niestrawność, refluksu kwasu i słaby jelit. To
pomaga zmniejszyć apetyt i poprawiają przemianę materii, co sprawia, że jeden ze składników odżywczych, aby
pomóc zdrowej kontroli wagi. I wielkie znaczenie, jest przełożonym
odżywczych w profilaktyce raka piersi. W ostatnich
badaniach na zwierzętach z zastosowaniem szczurów cukrzycowych po 45 dniach leczenia tym związkiem stwierdzono, że znacznie
poprawić wszystkie główne enzymy przeciwutleniające, zmniejszając poważne
konsekwencje zdrowotne. W badaniu z 2000
naukowcy z University of Arizona, stwierdzili że ludzie żyjący w słonecznej Southwest,
którzy spożywali skórki cytryny mieli mniejsze ryzyko zachorowania na raka skóry.
Właściwości
anty-rak piersi d-Limonene zostały obszernie zbadane w 1999 roku przez naukowców
z Purdue University i w 2010 roku przez naukowców w University w Arizonie. Dokumenty te
wyjaśniają, że d-limonen wywiera aktywność przeciwrakową poprzez kilka
mechanizmów, w tym lepszą odpowiedź immunologiczną lepszej
regulacje cyklu komórkowego i indukowanie sygnałów obumierania komórek
nowotworowych.
coumerin,
Kumaryna umiarkowanie toksyczny związek
dla wątroby i nerek. Związek o niższej toksyczności. Administracja Bezpieczeństwa i
Higieny Pracy (OSHA ) w Stanach
Zjednoczonych nie klasyfikuje kumaryny jako czynnik rakotwórczy dla ludzi.
Kumaryny występuje naturalnie w wielu
roślinach jadalnych, takich jak truskawki , czarne porzeczki , morele i wiśnie . Kumaryny została
zakazana jako dodatek do żywności w Stanach Zjednoczonych w 1954 roku, głównie
z powodu wyników hepatotoksyczność u gryzoni. Kumaryna jest przedmiotem
ograniczeń dotyczących jego wykorzystania w perfumerii , ze względu na to
że może powodować reakcje alergiczne. Kumaryny jest nadal używany jako zapachowego prawnej w
przemyśle tytoniowym, zwłaszcza dla rur słodkie tytoniu. Dr Wigand w 1954 roku stwierdził, że
kumaryna dodawana do żywności jest niebezpieczna wskazując, że FDA zakazała ich dodawanie do
żywności dla ludzi w 1954 roku. Zgodnie z jego późniejszymi badaniami zakwalifikował kumarynę jako czynnik
rakotwórczy dla płuc . Do tej pory trwają badania i rozbieżności co do jej
toksycznego działania, dlatego podkreśliłam ten związek ja pomarańczowo.
titanium dioxide,
Dwutlenek tytanu znajduje się w grupie 50 substancji najczęściej
produkowanych na świecie. W kosmetyce, służy kilku celom. Jest to biały
pigment, środek zmętniający i krem. Koncern powstał z badań, które wskazywały
na dwutlenku tytanu jako substancja rakotwórcza i fotokatalizatora. Badania pokazały, iż dwutlenek tytanu może powodować włóknienie
płuc i nowotworzenie w ich obrębie. Znaczenie biologiczne tych danych z
nowotworami płuc u ludzi jest nieznaczne. Ważne jest, aby zauważyć, że
szczury są znane jako wyjątkowo wrażliwe gatunki rozwoju guzów w płucach przy
przeciążeniu w słabo rozpuszczalnych cząstek pyłu o niskiej toksyczności
amonu. W Rzymie w 1969 roku między Światową Organizacją Zdrowia i
Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Gatunki poprzeczne
Analizy przeprowadzano i przeglądane za ewentualne toksyczności dwutlenku
tytanu. Konferencja uznała, że spośród
następujących gatunków: szczury, psy, świnki morskie, króliki, koty i człowieka
mężczyźni, połykanie dwutlenku tytanu w różnych diet procentowych i przez długi
okres czasu nie powoduje wchłanianie tego minerału. Cząstki dwutlenku tytanu nie wykrywano w krwi, wątroby, nerek lub moczem,
nie zaobserwowano niekorzystnych skutków z jej spożyciem. US Food &
Drug Administration (2002) pozwala na jego spożyciu, stosowania zewnętrznego, w
tym okolic oczu, i uważa, że jest to
bezpieczne substancję dla zdrowia publicznego. Dwutlenek
tytanu jest wymieniony jako bezpieczny pigment, bez znanych działań
niepożądanych w przypadku stosowania w kosmetykach, i zatwierdzony przez FDA w
99% przypadków.
caramel
Otrzymuje się przez kontrolowaną obróbkę cieplną węglowodanów spożywczych. W kosmetyce stosowany jako środek przeciwpieniący.
Na etykietach występuje pod nazwą:
CARAMEL COLOR; CARAMEL COLOR; NATURAL BROWN 10; AP
680; BC 420 (COLOR) ; C.I. NATURAL BROWN 10; CARAMEL COLOR DYE; DS 400; P 255;
RT 80; SETHNESS 858
PODSUMOWANIE / OPINIA
Sama się zastanawiam teraz czy użyłabym tego kosmetyku. Jego skład nie jest najgorszy, ale mógłby być lepszy. Decyzję zakupu pozostawiam Wam ;), ale w następnym poście wrzucę Wam notkę dotyczącą tego jakich składników poszukiwać w DOBRYCH mydłach do pielęgnacji.
Subskrybuj:
Posty (Atom)