poniedziałek, 4 sierpnia 2014

JEM JABŁKA Z PARCHAMI, POWYGINANE OGÓRKI I POMIDORY O NIEREGULARNYCH KSZTAŁTACH !


DDT XXI wieku, czyli uwaga na PESTYCYDY!                       
 Najnowsze doniesienia z konferencji Endokrynologicznej w Stanach Zjednoczonych



Jest akcja "JEMY JABŁKA NA ZŁOSĆ PUTINOWI", będzie i akcja "JEMY JABŁKA, KTÓRE NIE SĄ DOSKONAŁE NA ZŁOŚĆ ROLNIKOM STOSUJĄCYM ZAKAZANE PESTYCYDY" 


Czy to słowa na wyrost?  Sądzę, iż nie. A wy sami przekonacie się o tym po lekturze tego artykułu. 



Zanim przejdę do omówienia tematu rozpocznę wpis małą anegdotą. Pewnego dnia, robiąc zakupu na krakowskim Kleparzu, zaobserwowałam pewnego Pana profesora, którego  skądinąd  znałam z wykładów. Kupował on warzywa. Jednakże nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że poprosił sprzedawczynie, aby wybierała mu takie warzywa, które są zbyt małe, nie mają regularnych kształtów, są powyginane, a jabłka mogą mieć parchy. Były to jak się domyślacie warzywa drugiego i trzeciego sortu. Pomyślałam sobie, wykładowcy i ludzie na uczelni jednak mało zarabiają. Moją ciekawość jednak szybko zaspokoiło pytanie ekspedientki, dlaczego on woli takie  "brzydkie" warzywa, zamiast kupić duże, okrągłe i świecące. Profesor uśmiechną się i powiedział: "Dlatego, że one są piękne i zdrowe, nie są idealne ale dzięki temu wiem, że ręka pestycydów ich nie dosięgła, albo dosięgła w znikomym stopniu. ". Z czasem studiowania dowiedziałam sie co profesor miał na myśli i sama zaczęłam unikać "idealnie pięknych" i wychuchanych owoców i warzyw. 





Jak pokazuje najnowszy raport naukowców, mimo afery dotyczącej używania pestycydów w gospodarstwach rolnych i wycofaniu ich znacznej ilości one nadal nam zagrażają.

Przypomnijmy sobie o co poszło...

Wszystko zaczęło się w drugiej połowie ubiegłego wieku. Biolodzy badający ryby i płazy żyjące w rzekach Stanów Zjednoczonych  zauważyli dziwne zjawisko, ryby te miały nie wykształcone kończyny,dodatkowo pojawiały się liczne gatunki wykazujące cechy interseksów (osobników obuł płciowych). Jak się potem okazało odpowiedzialne za to były pestycydy, a w głównej mierze DDT.Podejrzewany o ujemny wpływ na równowagę hormonalną i wywoływanie chorób nowotworowych   u człowieka.


Czym jest DDT? 



DDT, czyli inaczej azotox lub p,p'-dichlorodiufenylotrichloroetan to  bezbarwna substancja krystaliczna.. Przenika przez skórę owadów i powoduje ich śmierć. Za odkrycie owadobójczej roli tego związku  Müller otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1948 roku. DDT zwalcza przenosicieli zimnicy (malarii) i duru plamistego. Wycofany został z użycia w krajach uprzemysłowionych. Jego masowe stosowanie w latach powojennych spowodowało katastrofalne wysycenie środowiska przyrodniczego i zatrucie całych łańcuchów pokarmowych i zaburzenia płodności wśród ludzi i zwierząt W krajach Ameryki Łacińskiej, Afryce i tropikalnej Azji w dalszym ciągu używany przeciw komarom roznoszącym malarię. 



Baner reklamowy zachęcający do używania DDT

Po wprowadzeniu zakazu dotyczącego stosowania DDT szybko znaleziono jego zamiennik. Owy metoksychlor miał być mniej szkodliwy. Naukowcy z Shington State University dowiedli, że stosowanie tego pestycydu może doprowadzić do zachorowań na choroby nerek, choroby jajników i otyłość. . Metoksychlor ( lub metoksy-DDT, DMDT, 2,2-bis(p-metoksyfenylo)-1,1,1-trichloroetan) to środek owadobójczy stosowany w uprawach warzyw i owoców oraz ochronie drzew, paszy i zwierząt hodowlanych. Ze względu na słabą rozpuszczalność w wodzie wykrywano go w wodzie sporadycznie. Metoksychlor i jego metabolity mogą ulegać akumulacji w osadach wód powierzchniowych. Wykazano znikomą toksyczność w odniesieniu do genomu, niewystarczające okazały się wyniki badań w zakresie rakotwórczości i toksycznego wpływu na procesy rozrodcze. 



Jak się okazuje, to na co podczas narażone podczas ciąży były nasze babcie i prababcie  może w dramatycznym stopniu promować wzrost prawdopodobieństwa zachorowania na wyżej wymienione choroby. Odkrycie to zostało opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE. 
Na całe szczęście dzięki zaangażowaniu środowiska naukowego metoksychlor, zamiennik DDT został zakazany w 2003 roku  Metoksychlor został wprowadzony do użytku w 1948 roku i powszechnie stosowane do  1970 jako bezpieczniejszy zamienniki DDT. Już od 1970 roku pojawiły się wątpliwości co do jego bezpieczeństwa. Był używany  do ochrony upraw, roślin ozdobnych, zwierząt gospodarskich i zwierząt domowych. Według Agencji Ochrony Środowiska, metoksychlor był używany jako środek owadobójczy z powodu swojej skuteczności na szkodniki takie jak dom, gryzących much, karaluchów, much i larw komarów. Może on przekazać ludziom przez drogi oddechowe, przenoszenia, lub połykanie.  Mimo zakazu jest on nadal stosowany w wielu krajach rozwijających się na całym świecie. 
Dlaczego nie wszędzie? Zakaz wprowadzony w 2003 roku dotyczył głównie USA, natomiast Unia Europejska ograniczenia zaczęła stosować już od 2002 roku. Metoksychlor zakłóca układ hormonalny naszego organizmu, gdyż jego cząsteczki zbudowane są jak nasze naturalne hormony, może zachowywać się jak estrogeny i wpływać na układ rozrodczy i niepłodność.  Badania Skinnera i jego współpracowników, podczas których narażona no ciężarne szczury metoksychlorem w zakresie typowym dla dużych ekspozycji środowiskowych, pokazały iż środek ten powoduje wzrost  zachorowalności na choroby nerek, choroby jajników i otyłości u potomstwa a zmiany te obejmują trzy kolejne pokolenia - dzieci , wnuków i prawnuków.   Naukowcy twierdzą, że pestycydy mogą mieć wpływ na geny i potrafią włączać i wyłączać niektóre geny, choć  DNA takich zwierząt i  sekwencje genów pozostaną niezmienione. 
To się nazywa TRANSGENETYCZNO-EPIGENETYCZNE DZIEDZICZENIA.  Epigenetyka to inaczej dziedziczność pozagenomowa, gdzie cechy dziedziczone przez potomstwo  nie są związane z DNA i jego mutacjami (wadami w budowie).  W ostatnich latach w  laboratorium Skinnera udokumentował epigenetyczne zmiany wywołane przez wiele toksyn pochodzenia środowiskowego, np. DDT, tworzywa sztuczne, pestycydy, fungicydy, dioksyn, węglowodory i plastyfikatory,  bisfenol A, czy bisfenol S. 
Najnowsze wyniki potwierdzają te obserwacje i jasnym staje się ze związki te wywołują zaburzenia epigenetyczne, wywołując tym samym  zaburzenia płodności, otyłość i choroby cywilizacyjne. 
Praca tego zespołu jest pierwszą, która pokazuje że większość transgenicznych cech jest przekazywana głownie w linii żeńskiej. Częstość występowania wielu chorób wzrosła w trzecim pokoleniu, czyli głównie u prawnuków. Wg Skinera osoby narażone na pestycydy  narażonych na pestycydy, Skinner mają problemy z płodnością co ujawnia się również w trzech kolejnych pokoleniach. A więc czy grozi nam wymieranie? Skoro wznosząca liczba bezpłodnych małżeństw ma trwać przez 3 koleine pokolenia? 
Sugeruje się ponad to,  że stosowanie metoksychloru  przez ostatnie 50 lat w Ameryce Północnej mogło wpłynąć na wzrost otyłości i chorób z nią związanych. Badania w tym temacie zostały sfinansowane przez National Institutes of Health. 




It's hard finding the balance between personal and societal responsibility in tackling rising obesity epidemic

Ekspozycji pradziadków na działanie pestycydów może wyjaśniać otyłości u dzisiejszego pokolenia ich wnuków i prawnuków.  Zakazano stosowania metoksychloru,  gdyż stwierdzono, że naśladuje  on swym działaniem estrogeny, działając toksycznie nie tylko na układ rozrodczy, co prowadzi do bezpłodności u zwierząt i ludzi, ale także na niekontrolowany wzrost masy ciała.  Okazało się, że metoksychlor znajduje w  mleku kobiecym, podobnie jak DDT i jest w stanie przenikać przez łożysko. W wysokich dawkach, może on działać jako neurotoksyna, uszkadzając układu nerwowy zwierzęcia. 
Z powodu zmian epigenetycznych każda komórka w organizmie będzie miał zmienioną ekspresją genów, dlatego będą produkowane na bazie tego genu białka w nadmiarze lub niedomiarze. Na przykład, tkanka tłuszczowa służy do magazynowania  tłuszczu, jest bardzo wrażliwa na zmiany epigenetyczne. Jeśli zmutowany gen będzie produkował czynniki, które nawet z małej ilość kalorii  przekształą wszystko  w tłuszcz prowadzić to będzie do otyłości.  Mimo, że nie produkuje się już tych  chemikaliów, prywatne  zapasy tej substancji chemicznej mogą być nadal w użyciu. 

Tak więc, NIE WSZYSTKO ZŁOTO CO SIĘ ŚWIECI. Nie wszystkie  owoce i warzywa proste, okrąglutkie czy  świecące będą  tak naprawdę zdrowe. Na grządce mojej babci nigdy nie uświadczyłam takich owocowo-warzywnych ideałów. W sklepach też zawsze wybieram te mniej idealne, nie podrasowywano ich wyglądu toną pestycydów. 





Polecam  również do przeczytania:  



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam :)
Zapraszam wszystkich do dyskusji. Dodam, że chciałabym aby to była dyskusja na poziomie, więć nie obrażajmy się na wzajem i nie ubliżajmy sobie. NAUKA SZYBKO SIĘ ZMNIENIA I DEAKTUALIZUJE, A MY JESTEŚMY TUTAJ ABY TO SZYBKO PODAWAĆ DO INFORMACJI OGÓŁU :)
Pozdrawiam Monika