środa, 27 sierpnia 2014

OPINIA NA TEMAT KOSMETYKU: Weleda krem z nagietkiem

Składników w tym kosmetyku jest umiarkowanie dużo, ale czy są to składniki bezpieczne? Sprawdźmy więc!


Weleda, Baby & Kind, Calendula Babycreme (Krem z nagietkiem dla niemowląt)
Na stornie producenta znajduje się taki oto opis tego produktu:
Krem z nagietkiem dla niemowląt w naturalny sposób chroni wrażliwą skórę dziecka w obszarze pieluszkowym. Zapobiega odparzeniom i skutecznie pielęgnuje podrażnioną skórę.
Czysty wosk pszczeli i lanolina skutecznie chronią przed wilgocią, nie utrudniając oddychania skóry.
Wyciągi z nagietka i rumianku działają na skórę kojąco.
Cenny olejek migdałowy oraz olejek sezamowy delikatnie pielęgnują i wspierają regenerację skóry.
Nie zawiera syntetycznych substancji barwiących, zapachowych i konserwujących ani surowców na bazie olejów mineralnych. Substancje roślinne pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych.
Potwierdzono dermatologicznie, że jest on bardzo dobrze tolerowany przez skórę, nawet w przypadku skóry wyjątkowo wrażliwej i atopowego zapalenia skóry.
Testy dermatologiczne dowodzą jego znakomitej skuteczności. 
Skład kosmetyku: woda, olej migdałowy, olej sezamowy, tlenek cynku, wosk pszczeli, lanolina, gliceryd kwasu tłuszczowego, tlenek glinowy, wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, wyciąg z kwiatów rumianku, mieszanina naturalnych olejków eterycznych.

Cena: 30zł / 70ml


No to rozłóżmy skład na czynniki pierwsze: 

Water (Aqua), :) 


Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil

Słodki olej z migdałów o kolorze słomkowym lub bezbarwnym. Stosowany jest do produkcji  między innymi: olejków do kąpieli, szminek, produktów do oczyszczania skóry, nawilżających, produktów do pielęgnacji na noc i  produktów ochrony przeciwsłonecznej. Nadaje skórze i włosom miękki oraz gładki wygląd. Badania CIR wykazały, że Prunus Amygdalus Dulcis jest wolno wchłaniany przez nieuszkodzoną skórę, podany doustnie jest całkowicie wchłaniany i trawiony.  Produkty zawierające 2% Prunus Amygdalus Dulcis  działał  drażniąco i uczulająco. Ponieważ niektórzy ludzie są uczuleni na migdały FDA nakazało, aby każdy produkt zawierając nawet śladowe ilości migdałów był oznaczony. 


Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil

Jest to  jasnożółty olej produkowany z sezamu. W kosmetykach i produktach higieny osobistej  mogą być stosowane do produkcji środków nawilżających,  szminek i innych produktów do makijażu, produktów ochrony przeciwsłonecznej, środków czyszczących skórę i produktów do pielęgnacji włosów. Stosowany jest w kosmetykach jako: spoiwo, emulsja, środek zmiększczający, środek czyszczący, emulgator i środek zwiększający lepkość. FDA uważa go za całkowicie bezpieczny środek używany w kosmetyce. 


Zinc Oxide

Tlenek cynku jest stosowany w wielu różnych kosmetykach  i produktach  higieny osobistej oraz produktów do paznokci, makijaż, płyny do kąpieli dla dzieci, mydłach i proszkach do stóp. .Tlenek cynku jest stosowany jako czynnik wypełniający  i barwnik . W lekarstwa bez recepty jest stosowany jako środek ochronny skóry i czynnik ochrony przeciwsłonecznej. Tlenki cynku mogą być stosowane w kosmetykach tylko jeżeli posiadają odpowiednie certyfikaty. 



Beeswax (Cera Alba),

Wosk pszczeli jest wydzielany przez pszczoły. W kosmetykach i produktach higieny osobistej, wosk pszczeli i woski roślinne są wykorzystywane w preparatach szeroką gamę produktów, w tym produktów dla dzieci, produkty do kąpieli, szminki, produkty do makijażu, środki zapachowe, barwiące i  produkty do pielęgnacji włosów, paznokci i pielęgnacji skóry, produktów do czystości , produkty do golenia. FDA uważa to za środek całkowicie bezpieczny. W 2003 roku badania CIR wykazały, iż duże stężenia tego związku mogą powodować podrażnienia, m.in. oczu.  Produkty zawierające do 4% wosku nie wykazują zdolności do wywoływania podrażnień i uczuleń. 

Lanolin,
Lanolina wyizolowywana jest z wełny owiec.  Składnik te znajduje się w produktach do pielęgnacji niemowląt, do pielęgnacji skóry, golenia, manicuru, pielęgnacji włosów, produktach ochrony przeciwsłonecznej, a także środkach do pielęgnacji oczu, warg i twarzy. Lanolina i związane z nią składniki nawilżają skórę, włosy i paznokcie. FDA uważa ją za produkt bezpieczny. Należy jednak uważać na sztucznie syntetyzowaną PEG lanolinę, coraz częściej stosowana w kosmetyce. 


Glyceryl Linoleate,

Linolenian jest sól lub ester kwasu linolowego, który jest stosowany w produktach kosmetycznych i do pielęgnacji skóry. Jest to często używany w połączeniu z innymi związkami  takimi jak glicerol lub tokoferylu (witamina E), aby być bardziej skutecznym składnikiem.  EWG stwierdza, że w 99% procentach jest to substancja bezpieczna.  Jednak badania przeprowadzone w 1994 przez szwajcarów wykazały, że może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Połączenie linolenianiu z witaminą E było przyczyną około 1000 przypadków nietypowego grudkowatego,  pęcherzykowego zapalenia skóry.
Calendula Officinalis Flower Extract, ekstrakt naturalny

Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract, ekstrakt naturalny 


Fragrance (Parfum)*, najczęściej mieszanina sztucznych ftalanów

Limonene
Limonen może powodować miejscowe kontaktowe zapalenie skóry, dlatego najlepiej unikać, tego składnika w  produktach do pielęgnacji skóry.  Natomiast  badania z 2014 roku wykazały, że limonen wydaje się pomóc gojenia zranionej skóry ze względu na jego związki przeciwzapalne w stężeniach 0,5%.

Linalool, czyli uczciwie podana substancja zapachowa!

Linalool jest bezbarwną lub blado żółtą cieczą o kwiatowym zapachu, stosowaną jako naturalny zapach w kosmetykach. Food and Drug Administration (FDA) umieścił Linalool na swojej liście substancji uznanych za bezpieczne.   Natomiast w Europie Linalool znajduje się na liście "uczulających" substancji.  Obecność Linaloolu musi być uwzględniona w wykazie składników, gdy jego stężenie przekracza: 0,001% . Może wykazywać właściwości cytotoksyczne - toksyczne dla komórek.


Benzyl Benzoate*,

Głównie stosuje się go jako składnik zapachowy i rozpuszczalnik.  Działa również jako środek owadobójczy, który zabija wszy, roztocza i inne owady wywołujący świerzb. IFRA ograniczyła stosowanie benzoesanu benzylu w produktach  zapachowych ze względu na możliwość wywoływania uczuleń skórny stąd należny wykazywać na etykietach nawet jego   0,001% stężenie. 


Benzyl Salicylate*,
Przede wszystkim stosuje się jako dodatek substancji zapachowej lub absorbat promieni UV. Można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych, takich jak perfumy, produkty do farbowania włosów,balsamach, kremach, płynach do kąpieli. Ten składnik może powodować podrażnienie skóry. IFRA ograniczyła jego stosowanie w zapachach ze względu na potencjalną zdolność do wywoływania uczuleń i alergii, dlatego nawet jego  0,001% stężenie powinno być wykazane na etykietach perfum. 

Geraniol*,
Hydroksycytronelal jest składnikiem perfum o zapachu kwiatowym średniej wytrzymałości, przypominającym zapach lilii i słodkiego tropikalnego melona.  Cytral i Geraniol są to dwa główne elementy Hydroxycitronellalu. Cytral jest stosowany jako surowiec w syntezie jononu, składnik aromatyzujący, stosowany do produkcji retinolu. Geraniol jest feromon niektórych gatunków pszczół, wydzielanych przez gruczoły zapachowe pszczół robotnic sygnalizujących obecność nektaru kwiatowego i wejść do uli. Geraniol jest często stosowany w środek odstraszający owady.  Może działać drażniąco, dlatego stosuj się go w składnikach w stężeniach mniejszych niż 1%. 

Farnesol* (* from natural essential oils).

Farnezol jest to bezbarwna, oleista ciecz o delikatnym słodkim zapachu. W kosmetykach i produktów higieny osobistej, Farnezol jest stosowana w płynach po goleniu, produktach oczyszczających, wodzie kolońskiej, dezodorantach, płynach do oczu, proszkach do stóp, środkach zapachowych. Stosowanie tego związku jest dozwolone w kosmetykach, ale zakazane w żywności.  IFRA ogranicza jednak stosowanie farnezolu w zapachach z powodu potencjalnego działania uczulającego. Obecność farnezol musi być uwzględniona w wykazie składników, gdy jego stężenie przekracza: 0,001% .




Osobiście nie kupiłabym tego produktu. Odstraszyły mnie w tym dwie rzeczy. Po pierwsze ilość składników. Idąc do sklepu wybieram kosmetyki o możliwie najmniejszej liczba składników. Po drugie ilość wszelakiego rodzaju środków "zapachotwórczych" użytych w tym kosmetyku budzi moje obawy. 




ŻRÓDŁA: 

  1. Abbey M, Noakes M, Belling GB, et al. Partial replacement of saturated fatty acids with almonds or walnuts lowers total plasma cholesterol and low-density-lipoprotein cholesterol. Am J Clin Nutr 1994;59(5):995-999.
  2. Clemetson CA, de Carlo SJ, Burney GA, et al. Estrogens in food: the almond mystery. Int J Gynaecol Obstet 1978;15(6):515-521.
  3. Evans S, Skea D, Dolovich J. Fatal reaction to peanut antigen in almond icing. CMAJ 1988;139(3):231-232.
  4. Fleischauer AT, Arab L. Garlic and cancer: a critical review of the epidemiologic literature. J Nutr 2001;131(3s):1032S-1040S.
  5. Hu FB, Stampfer MJ, Manson JE, et al. Frequent nut consumption and risk of coronary heart disease in women: prospective cohort study. BMJ 1998;317(7169):1341-1345.
  6. Hyson DA, Schneeman BO, Davis PA. Almonds and Almond Oil Have Similar Effects on Plasma Lipids and LDL Oxidation in Healthy Men and Women. J Nutr 2002;132(4):703-707.
  7. Kyle G. Evaluating the effectiveness of aromatherapy in reducing levels of anxiety in palliative care patients: results of a pilot study. Complement Ther Clin Pract. 2006 May;12(2):148-55.
  8. Maiche AG, Grohn P, Maki-Hokkonen H. Effect of chamomile cream and almond ointment on acute radiation skin reaction. Acta Oncol 1991;30(3):395-396.
  9. Schade JE, McGreevy K, King AD, Jr., et al. Incidence of aflatoxin in California almonds. Appl Microbiol 1975;29(1):48-53.
  10. Spiller GA, Jenkins DA, Bosello O, et al. Nuts and plasma lipids: an almond-based diet lowers LDL-C while preserving HDL-C. J Am Coll Nutr 1998;17(3):285-290.
  11. Teotia S, Singh M, Pant MC. Effect of Prunus amygdalus seeds on lipid profile. Indian J Physiol Pharmacol 1997;41(4):383-389.
  12. Thomas P, Boussuges A, Gainnier M, et al. [Fat embolism after intrapenile injection of sweet almond oil]. Rev Mal Respir 1998;15(3):307-308.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam :)
Zapraszam wszystkich do dyskusji. Dodam, że chciałabym aby to była dyskusja na poziomie, więć nie obrażajmy się na wzajem i nie ubliżajmy sobie. NAUKA SZYBKO SIĘ ZMNIENIA I DEAKTUALIZUJE, A MY JESTEŚMY TUTAJ ABY TO SZYBKO PODAWAĆ DO INFORMACJI OGÓŁU :)
Pozdrawiam Monika