środa, 6 sierpnia 2014

OPINIA NA TEMAT SKŁADU KOSMETYKU: Forever Living, Aloe-Jojoba Shampoo (Aloesowy szampon do włosów z jojoba)



Taki o to opis znaleźć można na jednej ze stron intranetowych:

Szampon ten jest znakomity do każdego rodzaju włosów. Zbyt suchym z natury lub przesuszonym nadmiarem zabiegów upiększających - dodaje życia i blasku, zbyt tłustym - zapewnia dokładne oczyszczenie oraz lepsze oddychanie skóry głowy, a także lekkie działanie bakteriostatyczne i łagodzące. Miąższ Aloe Vera - 31,6% w składzie szamponu.
Właściwości:
- myje włosy nie naruszając biologicznej równowagi skóry głowy
- nie przesusza włosów
- nadaje włosom elastyczność, jedwabistą miękkość i połysk
- pomaga zwalczać podrażnienia skóry głowy
- zapobiega zaburzeniom na tle łojotokowym
- działa przeciwgrzybiczo, pomaga zwalczać łupież
- może być używany codziennie. 

Skład: Aloe Barbadensis Gel (Stabilized Aloe Vera Gel), DEA-Lauryl Sulfate, Water, Cocamide DEA, Cocamidopropyl Betaine, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Sodium Chloride, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Citric Acid, Ascorbic Acid, Fragrance.

Cena: 79,90zł / 296ml

Opis "cudowny", nic tylko iść do sklepu i dokonać zakupu. Ale co się stanie, gdy wejdziemy w  głąb tego produkty, gdy na czynniki pierwsze rozłożymy jego skład?

Czytajcie dalej ...

Aloe Barbadensis Gel (Stabilized Aloe Vera Gel)
 
Aloe Vera bogaty jest w substancje BIOAKTYWNE: w witaminy: B2, B6, C, składniki mineralne, aminokwasy. W kosmetykach stosowany w postaci olejku lub żelu.  Używany do produkcji maści leczniczych i nawilżających. Aktywuje funkcjonowanie skóry, reguluje wilgotność, wspomaga odbudowywanie nowych komórek, wspomaga ukrwienie  i ma działanie  bakteriobójcze. Stosowanie produktów na bazie aloesu jest  przeciwwskazane w czasie ciąży i  miesiączki , bo może powodować  przekrwienia narządów miednicy (badania Wagnera z  1993 roku). Przedawkowanie  może powodować silny ból brzucha, krwawienia żołądka i zapalenie nerek  (bdania Leung z 1980roku). Jednak świeży sok z aloesu jest całkowicie bezpieczny i nie daje efektów ubocznych.  Czasami lokalne stosowanie żelu z aloesu może powodować ostrą wysypkę,  która zwykle szybko zanika ( badania Juneby'a z  1999 roku). Wcześniejsze badania mówiły o tym, że  miejscowo stosowany żel z aloesu może pomóc leczyć oparzenia i otarcia. Jednakże jedno z badań wykazało, że żel z aloesu hamuje gojenie głębokich ran chirurgicznych. Długotrwałe stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z aloesu może być przyczyną nowotworów jelita grubego. Osoby chore na cukrzycę, którzy używają leki zmniejszające stężenie glukozy powinien być ostrożne, jeśli stosują dodatkowo leki zawierające  również aloes, ponieważ wstępne badania sugerują, że aloes może obniżyć poziom glukozy we krwi.

DEA-Lauryl Sulfate
Czyli rodzina DEA, MEA, TEA  znana pod nazwami: dietanoloamina, monoetanoloamina, triethanolmine, Cocamide DEA, Cocamide MEA, DEA-Cetyl Phosphate, DEA Oleth-3 Phosphate, LAURAMIDE DEA, Linoleamide MEA, mirystamid DEA, oleamid DEA, stearamid MEA, TEA-Lauryl Sulfate
Składniki te działają jako środki emulgujące lub pianotwórcze. Należą do związków chemicznych zaburzających pracę układu endokynnego, związane jest to z ich zdolnością do metabolizowania się do:  nitrozoamin, azotanów, które w  połączeniu z innymi chemikaliami obecnymi w produktach dająnieporządane efekty zdrowotne. Badanie pokazują, że produkty zawirajace DEA zwiększają  ryzyko nowotworzenia, zwłaszcza nowotworów  nerek i wątroby ... ". TEA jest drażniący skórę i może powodować jej zapalenia. TEA powoduje reakcje alergiczne, w tym problemy z oczami, suchość włosów i skóry, i może być toksyczny w przypadku stosowania na ciele przez dłuższy okres czasu.


Water
Dziwi mnie, że jest dopiero na trzecim miejscu ... 



Cocamide DEA
 
Kokoamid DEA, chemicznie zmodyfikowana postać oleju kokosowego   stosowany jako środek pieniący lub zagęszczacz, jest stosowany w wielu produktach higieny osobistej, takie jak szampony, odżywki, środki dezynfekujące, myjniach ręcznych, nawilżające do rąk, kąpieli, złuszczające, peelingi do kąpieli i olejki do kąpieli. Badania z 1998 roku potwierdziły związek między miejscowym zastosowaniu dietanoloaminy (DEA) i rakiem u zwierząt laboratoryjnych. W lutym 2011 roku Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) wymieniła ten związek jako drażniący  dla skóry oraz jako substancję rakotwórczą z grupy 2B, czyli taką która może działać rakotwórczo u ludzi. W 2012 roku został wpisany w USA na listę substancji chemicznych będących przyczyną nowotworzenia. 
Wiele firm kosmetycznych twierdzi, że badania na zwierzętach, nie stanowią  dowodu na to, że COCAMIDE DEA jest niebezpieczne w użyciu dla ludzi. Jednakże, są to naciągane przez nikt fakty na potrzeby marketnigowe. Jeżeli już jestescie zmuszeni do stosowania kosmetyków zawierajacych ten składnik, to pamiętajcie o tym, aby:
·       Dobrze go spłukać !!!
·       Spłukiwać go ZIMNĄ wodą (ciepła, gorąca woda uaktywnia szkodliwe składniki) 


Cocamidopropyl Betaine
Działa jako środek powierzchniowo czynny, spieniający, emulgator i odżywka.Jako środek powierzchniowo czynny jest najczęściej stosowany w produktach do kąpieli, ponieważ delikatnie oczyszcza skórę / włosy, ułatwia spłukiwanie.  Na dodatek, jego zakres pH przyczynia się działaniu działaniu bakteriobójczemu możne być używany w łagodnych środkach sanitarnych. Możesz znaleźć ten składnik w szamponach, kosmetykach do mycia ciała, farbowania włosów, dezodorantach, mydłach w płynie do rąk, szampanach przeciwłupieżowych,  peelingach, produktach do  leczenie trądziku i odżywka. Ten składnik jest ogólnie uważana jako łagodny i bezpieczny. Jednakże wykazano, że powoduje reakcje alergiczne u niektórych pacjentów. Produkty zawierające kokoamidopropylobetainę może również powodować poważne reakcje skórne, w tym świąd i pieczenie. Jako składnik szamponów dla dorosłych i dla dzieci, kokamidopropylobetaina może łatwo dostać się do oczu. Może to powodować znaczne podrażnienie oczu


Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, 


Sodium Chloride, 
Chlorek sodu jest naturalnym związkiem organicznym się na całym świecie. Jest zatwierdzony przez FDA do stosowania jako składnik aktywny w lekach: kroplach do oczu w stężeniu od 2 do 5% oraz  jako dodatek do żywności.  Chlorek sodu jest uważany za stosunkowo bezpieczny składnik, chociaż Ogólnoświatowa Baza kosmetyczna nie dał mu certyfikatu całkowitego bezpieczeństwa i nadla uważany jest za składnik niskiego  zagrożenie. Badania z 1972 roku oraz testy in vitro na komórkach ssaków wykazały pozytywne wyniki mutacji, badania z  1986 roku dodatkowo potwierdziły te wyniki, odnotowując chlorek sodu jako "lekko niebezpieczny" w przypadku kontaktu ze skórą (czynnik drażniący), kontaktu z oczami (czynnik drażniący), spożycia i wdychania: czynnik mutagenne w komórkach somatycznych ssaków, mutagenny dla bakterii i drożdży. Jednakże przez wiele organizacji chlorek sodu jest uważany za bezpieczny, nie rakotwórczy i nie toksyczny. 



Diazolidinyl Urea, 
Przeciwbakteryjny, który jest przede wszystkim stosowany jako środek konserwujący w produktach kosmetycznych, chroniąc je od z bakterii, drożdży i pleśni, które mogą powodować psucie. Istnieje wiele kontrowersji co do bezpieczeństwa mocznika. Wiele osób uważa, że ​​jest zarówno toksyczny i jak i rakotwórczy, głównie ze względu na fakt, że jest to udowodniony formaldehyd. Bezpieczne użycie w produktach kosmetycznych wynosi w maksymalnym stężeniu 0,5%. Inne badania pokazały, że nie jest ani toksyczny, ani fotouczulający. Ale może powodować podrażnienia skóry. Pomimo, że jest uznawany za bezpieczny, to wielu szanujących się naukowców uważa, że powinno się go unikać. 



Methylparaben, 
Metyloparaben jest to środek przeciwgrzybiczy i konserwujący,  szeroko stosowany w kosmetyce. Łatwo wchłania się przez skórę i  ogólnie uważany jest za  niedrażniący.  Mimo, że parabeny  uważane są za bezpieczne przy stosowaniu w niskich zawartościach procentowych (0,04% - 0,08%), wiele badań wykazało związek między obecnością parabenów  a rakiem piersi.  W badaniu 2004 opublikowanym przez Journal of Applied Toxicology, u 18 z 20 guzów nowotworowych sutka obecne były wysokie stężenie parabenów, które znane są ze zdolności  do naśladowania estrogenów w organizmie i wpływają na wzrost tkanki piersi. Dr Darbre jeden z głównych naukowców badających parabeny powiedział:  " wyniki te wyjaśniają, dlaczego 60 procent wszystkich nowotworów piersi występuje tylko w jednej piątej piersi - w górnych zewnętrznych kwadrantach, czyli okolicach pod pachami, gdzie najczęściej aplikuje się kosmetyki z parabenami"



Citric Acid, ale tak trochę z innej beczki... 
Dziś wiele dzieci cierpi na erozję zębów. Kwas cytrynowy jest  to dodatek do żywności stosowany powszechnie w napojach bezalkoholowych, cukierkach, marmoladach, sosach. Dokadnie ten sam materiał można wykorzystać do czyszczenia wanien, akwariw i basenów lub jako uniwersalny środek czyszczący do usuwania osadów. Kwas cytrynowy jest dodawany do zmywarek, ponieważ działa jako materiał ścierny. Na etykiecie opakowania środków czystości jest napisane: "Chronić przed dziećmi."  A na pastach dla dzieci, które również go zawierają, czy widzicie taki napis? – No, nie !  Profesor Adrian Lussi ze szwajcarskiej Kliniki Stomatologicznej w Bernie zauważa, że ​​próchnica zmniejsza się, podczas gdy erozja szkliwa rośnie.  Ogólnie kwas cytrynowy jest uważany za nieszkodliwy dodatek do żywności, bezbarwny, przezroczysty proszek, który pachnie jak cytryna. Według agencji regulacyjnych we wszystkich krajach, może być dodawany do żywności bez ograniczeń.  Każdego roku na całym świecie jest produkowane ponad 600 tysięcy ton kwasu cytrynowego, podczas gdy na plantacjach uprawia się cytryny i limonki jest w ilości około 120 tysięcy ton.  Powodem tego jest sztuczne wytwarzane kwasu cytrynowego. Interesującą rzeczą jest to, że kwas cytrynowy jest produkowany w naszym organizmie w dużych ilościach (dwa kilogramy na dobę), ale jest również szybko metabolizowany. Dlatego też zakłada się, że jakakolwiek ilość może być dodany do żywności, nie powodując żadnej szkody.  Co jednak w przypadku stosowanie sztucznie produkowanego kwasu cytrynowego jest błędnym myśleniem.



Fragrance,
Po nazwą ZAPACH w kosmetykach kryją się przeróżne substancje toksyczne, ale w takim stężeniu że producent nie ma obowiązku nas o tym informować. Obecnie wykryto około 133 różnych substancji chemicznych sklasyfikowanych  jako toksyczne, które stosowane były jako zapachy w kosmetykach. Niepokojące jest, to że połowa testowanych produktów sprzedawane jako "zielone i organiczne oraz naturalne” zawiera większość z tych 133 substancji szkodliwych.  Ponad jedna trzecia tych składników zawiera przynajmniej jeden czynnik  rakotwórczy, dla których nie istnieją bezpieczne poziomy narażenia. 


CZY BYM ZAKUPIŁA TEN PRODUKT?
Odpowiedź brzmi: NIE

Warto przeczytać : 
Wagner, H. Pharmazeutische Biologie – Drogen und ihre Inhaltstoffe, Gustav Fischer 
Verlag: Stuttgart – New York 1993. 
Reynolds, E.F. (Ed.) Martindale: The Extra Pharmacopoeia, The Pharmaceutical Press: 
London 1993. 
Juneby, H.B. Fytomedicin – en fickhandbok om medicinalväxter, Artaromaförlaget: 
Gamleby, Sweden 1999. 

Oto inne ciekawe wpisy, które warto przeczytać po zapoznaniu się z tym artykułem:

2 komentarze:

  1. Nareszcie prawdziwy opis tego cudu po ochach i achach wszystkiego z forever.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda ze tak mało jest takich artykułów..

    OdpowiedzUsuń

Witam :)
Zapraszam wszystkich do dyskusji. Dodam, że chciałabym aby to była dyskusja na poziomie, więć nie obrażajmy się na wzajem i nie ubliżajmy sobie. NAUKA SZYBKO SIĘ ZMNIENIA I DEAKTUALIZUJE, A MY JESTEŚMY TUTAJ ABY TO SZYBKO PODAWAĆ DO INFORMACJI OGÓŁU :)
Pozdrawiam Monika