sobota, 2 sierpnia 2014

OPINIA NA TEMAT SKŁADU KOSMETYKU : Garnier Skin Naturals, Płyn micelarny 3 w 1


Czas na opinię na temat składu kosmetyku do demakijażu :)) 


Pod względem składu jest to jeden z bardziej "neutralnych" kosmetyków. Nazwy składników podświetlonych na pomarańczowo świadczą o tym, że nadal nie ma dostatecznych wyników badań, które w 100% wykluczą ich szkodliwe działanie :), więc lepiej się ich wystrzegać! 


 Aqua,
J
Hexylene Glycol,
Jest to praktycznie bezbarwna substancja płynna. Używana w kosmetykach do pielęgnacji ciała, włosów, w produktach do kąpieli, makijażu oczu i twarzy, produktach higieny osobistej i depilacji. Jest stosowany jako  rozpuszczalniki i czynniki zwiększający lepkości. Food and Drug Administration (FDA) umożliwia stosowanie go jako dodatku do żywności, może być stosowany w powłokach polimerowych oraz klejach, które pozostają w kontakcie z żywnością. Ostatnie badania potwierdzające  bezpieczeństwo tego związku pochodzą z  2004 r. i były przeprowadzone przez CIR Expert Panel. CIR  uważa, iż Glikol heksylenowy może powodować podrażnienia. Jednakże badania opublikowane Contact Dermatitis pokazały, że stosowane maści zawierających tą substancję u osób wypryskami nie powodowało wzrostu podrażnienia.  Stopień podrażnienia zależy od danego produktu. Nie stwierdzono korelacji między stopnia podrażnienia i stężeniem glikolu w produkcie. 
Glycerin,
Gliceryna jest alkoholem cukrowym, który można otrzymać ze źródeł naturalnych lub z syntezy sztucznej.  Znależć ją możemy w mydłach, pastach do zębów, kremach ​​do golenia i produktach  do pielęgnacji skóry i włosów.  Naturalna lub syntetyczna  gliceryna dodawana jest do kosmetyków w celu utrzymania  jego wilgotności. Ma również  właściwości higroskopijne, co oznacza, że ​​łatwo wchłania wodę z innych dostępnych źródeł. Tak więc wpływa na zwiększenie ilości wody w powierzchniowych warstwach skóry. Jest jedną z wielu substancji w skórze, które pomagają utrzymać stałe nawilżenie skóry. Badania pokazują, iż kombinacje składników  gliceryny z , dimethicone, wazeliną, antixoxidants, kwasami tłuszczowymi, lecytyną pomaga leczyć  zapalenia skóry i, pełni funkcje ochronne. Istnieje również badania wskazujące, że obecność gliceryny w międzykomórkowej warstwy ułatwia innym lipidom skórnym lepiej spełniać swoje funkcję  (źródła: American Journal of Contact Dermatitis,wrzesień 2000, strony 165-169, oraz Acta Dermato Venereologica, listopad 1999, str. 418 -421). Food and Drug Administration (FDA) umieściła glicerynę  na swojej liście bezpiecznych  dodatków do żywności i kosmetyków .
Disodium Cocoamphodiacetate,
Jest to płyn o lekkim owocowym zapachu, działa oczyszczająco na skórę i włosy, łatwy do spłukania. Zwiększa również zdolność produktów do pienienia się lub stabilizacji piany. Eksperci z CIR są bezpieczne jako składniki kosmetyków w obecnych praktykach  stosowania. Natomiast wyniki badań z 2006 roku wykazały, iż może wywoływać podrażnienia oczu. Jednakże wg prawa Europejskiego może być on stosowany w kosmetykach i produktach do pielęgnacji ciała sprzedawanych w Europie
Disodium EDTA
Jest to środek konserwujący, chelatujacy  i stabilizator,  zwiększa zdolność do pienienia się kosmetyków pienienia.  Jako chelator metali, przeciwdziała niekorzystnym  skutkom oddziaływania twardej wody na nasz organizm poprzez wiązanie się z jonami metali ciężkich zawartych w wodzie wodociągowej.  To sprawia, że ​​szczególnie przydatny jest w produktach do spłukiwania, które z natury wymaga używania dużych ilości wody. Możesz znaleźć ten składnik w praktycznie każdym produkcie do pielęgnacji ciała, w tym balsamach, kremach ​​do opalania, produktach do kąpieli, szamponach, odżywkach, produktach do farbowania włosów, mycia ciała i kremach ​​pod oczy.  Food and Drug Administration (FDA) poinformował, iż EDTA wapnia i   dwusodowy są to bezpieczne składniki stosowane jako konserwanty żywności i dodatki do żywności.  Eksperci CIR  STWIERDZILI, że  EDTA disodowy to składniki bezpieczne, stosowany jako dodatek do  produkcji kosmetyków  i środków  higieny osobistej. Jednakże niektóre badania, które wykazały, że związki  są słabo mutagenne, wpływają na  reprodukcję i rozwój płodów . Dodatkowo EDTA może wiązać jony metali, które są nie zbędę do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. (OSOBIŚCIE UNIKAM KOSMETYKÓW ZAWIERAJACYCH TEN ŻWIĄZEK)
Poloxamer 184
Poloksamery to  bezbarwne ciecze jak i białe substancje stałe. Stosowane są w: szamponach, odżywkach do włosów, płynach do płukania ust, produktach do demakijażu i w innych produktach do pielęgnacji skóry i włosów. Poloksamery pomagają w wytworzeniu się emulsji poprzez zmniejszenie napięcia powierzchniowego substancji. Food and Drug Administration (FDA) umieściła Poloxymery  na swojej liście pośrednich dodatków do żywności. Jednakże CIR zaznacza, iż badania wskazują na to,  że Poloksamery wstrzykiwane dożylnie są wydalane z  moczem, jednak pewne ich ilości gromadzą  się w płucach, wątrobie, mózgu i nerkach.  Krótkotrwałe dawki dożylne  do 4 g / kg Poloksameru  nie wpływały na żadne zmian masy ciała,  jednak powodowały wakuolizację wątroby, kanalików nerkowych, nerek oraz zależną od dawki wakuolizację komórek nabłonkowych w bliższym kanaliku krętym. Liczne badania sugeruj  anty-rakotwórcze skutki działania Poloksamery. Poloksamery wydają się zwiększać wrażliwość na leki przeciw-nowotworowe na wiele leków w  opornych komórkach nowotworowych. Badania kliniczne na podrażnienia skóry i uczulenia były jednakowo negatywne. Badacze  z CIR  poinformowali braku  toksyczności reprodukcyjnej i rozwojowej tych związków. 
Polyaminopropyl Biguanide
Jest to syntetyczny polimer stosowany  jako środek konserwujący i przeciwbakteryjny. Nie stwarza dużego ryzyka zdrowotnego, może wywoływać nieznaczne ryzyko podrażnienia skór ,ale tylko w stężeniach wyższych. Stosowany jest do produkcji: kremów  do opalania, produktów kosmetycznych, produktów do pielęgnacji włosów, płynów do kąpieli. Chociaż jest  to składnik syntetyczny, nie jest on bardzo niebezpieczny. Nie jest znane działanie mutagenne w komórkach ssaków i innych zwierząt laboratoryjnych.  Nie wpływa on zaburzająco na pracę układu hormonalnego,  nie ma działania rakotwórczego i ma niską toksyczność. Nie jest on łatwo wchłaniany przez skórę  za to jest  dość łagodny dla skóry i oczu. Badania pokazały, że przechodzi on przez  ścianę komórkową bakterii i powoduje uszkodzenie ich DNA. Wszystko, co uszkadza DNA nie brzmi dla nas bardzo dobrze. Każdy myśli, że podobnie może zadziałać na nasze komórki. Jednakże inni naukowcy potwierdzili, że nie jest on na tyle mocnym związkiem, aby przedostać się przez ściany komórkowe naszych komórek i spowodować zmiany w budowie ich DNA. Jednakże niezbędne są dalsze badania! Podsumowując: choć nie jest to naturalny składnik, można trochę odetchnąć z ulgą, bo z szeregu substancji sztucznych jest to jeden z  bezpieczniejszych składników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam :)
Zapraszam wszystkich do dyskusji. Dodam, że chciałabym aby to była dyskusja na poziomie, więć nie obrażajmy się na wzajem i nie ubliżajmy sobie. NAUKA SZYBKO SIĘ ZMNIENIA I DEAKTUALIZUJE, A MY JESTEŚMY TUTAJ ABY TO SZYBKO PODAWAĆ DO INFORMACJI OGÓŁU :)
Pozdrawiam Monika