czwartek, 26 czerwca 2014

Bisfenol S - zamiennik bisfenolu A

Myślę, że tak istotna informacja zasługuje na szybką notkę :)


Zakaz stosowania bisfenolu A nie przeraził producentów:). Jak już mówiłam zastępuję się go ftalanami, ale uwaga i bisfenolem S !!!

Zwiększona kontrola różnych organów nadzorujących doprowadziła do poszukiwania zamienników szkodliwego bisfenolu A. 



Dlaczego bisfenol S miał być bezpieczniejszy? 

Jak donoszą między innymi badacze Kuruto, Niwa, Simoneau i Viñas miał on być bardziej odporny na ulatnianie z pojemników pod wpływem światła i wody. Jednakże jak pokazały badania w wyniku normalnego użytowania opakowań, które go zawierały cząsteczki jego nadal są na tyle swobodne, że przedostają sie do naszego otoczenia i organizmu.  Mimo, że jest mniej prawdo podobne, aby wypłukać gp z pojemników z tworzywa sztucznego pod wpływem ciepła i światła słonecznego, to jednak nadal ma on możliwość uwalniania się z produktów. 




Jak pokazują badania na rybach bisfenol S powoduje nadpodbuliwość psychoruchową i zmiany w rozwoju mózgu.



Są to informacje jeszcze "cieplutkie", gdyż przekazane zostały ostatnio w Chicago na konferencji organizowanej przez Międzynarodowe Towarzystwo Endokrynologiczne. 



   Jak pisałam w artykule opublikowanym niedawno bisfenol A wiązany jest w szerokim zakresie z wszelakiego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi, otyłością, nowotworami układu rozrodczego a także ostatnio stwierdzono, że wiąże się on z nadpobudliwością dzieci, których matki w drugi trymestrze ciąży były narażone na jego stosunkowo duże dawki. 


Ostatnie badania na rybach wykazały znaczną obecność w ich ciele bisfenoly S (BPS), ponad to jak się okazało potomstwo tych ryb wykazywało cechy nadpobudliwości. A więc bisfenol S miał być bezpieczniejszym zamiennikiem bisfenolu A, a jak się okazuje daje podobne skutki uboczne przy dużym  wystawieniu na jego działanie. 



Dr Deborah Kurrasch z kanadyjskiego Uniwersytrtu w Kalgary stwierdził, iż: "BPS, określano jako bezpieczniejszą alternatywę dla BPA, ale może być równie szkodliwy w rozwoju mózgu. (...) Społeczeństwo musi wywrzeć większą presję na decydentów, aby usunąć wszystkie związki bisfenolowe z procesów produkcyjnych." 


Prowadzono badania porównawcze  BPA i BPS  na rozwój mózgu danio pręgowanego. 

Dlaczego danio pręgowany został użyty jako model badawczy? Jest to ryba, która w fazach rozwoju płodowego jest podobna do ludzi. Dodatkowym atutem jest to, że zarodek tej ryby rośnie na zewnątrz co pozwala naukowcom zobaczyć każde etapy rozwoju zarodkowego tych zwierząt. 






Doktorantka z labolatorium w Kurrasch, Cassandra Kinch wystawiała danio pręgowane w okresie od poczęcia do drugiego trymestru ciąży na działanie BPA i BPS. Związki te pobrane były z próbek wody z rzeki Oldman  w Albercie (Kanada).

Dziesiejsza nauka pozwala znakować markery molekularne u 5-dniowych zarodków w celu monitorowania rozwój podwzgórza.
Czym jest podwzgórze? 
Jest to potężny obszar mózgu kontrolujący uwalnianie hormonów u między innym u ludzi i ryb. Na czym polegała jej praca? Liczyła ona liczbe neuronów podwzgórza zarówno u ryb traktowanych bisfenolami, jak i u ryb które żyły bez narażenia na jego działanie.  

Wyniki pokazały, iż liczba neuronów u ryb traktowanych BPA wzrosła o 170% ,a u ryb traktowanych BPS o 240%. Badania te pokazały jednoznacznie, że związki te mogą wpłynąć na połączenia nerwowe, a co za tym idzie będą odpowiadać, za nadpobudliwość. 


Naukowcy do tej pory uważali, że BPA naśladuje w działaniu estrogeny. Jednakże badacze z labolatorium w Kurrasch podają inną prawdobodobną drogę działania BPA.
Wykazali oni, że neurony do wzrostu stymuluje testosteron (a więc bisfenole działają jak testosteron), który później przy użyciu enzymu o nazwie aromataza (enzym ten potrafi zmienić, konwertować testosteron w estadiol)  produkowany jest  estradiol, hormon żeński.  Tak więc aromataza jako specyficzne białko  kontroluje rozwój neuronów i jest kluczowym enzymem, dzieki któremu produkowany jest estradiol. Zespól ten prowadził będzie dalsze badania w celu potwierdzenia swojej hipotezy.



Inne wcześniejsze badania z 2013 roku pokazują, że  BPS nawet w minimalnych stężeniach może działać jak inne estorgeny i na drodze niegenomowej (bez udziału i namnażania genów) może wpływać na przysadkę i indukować sygnały z przysadki. Objawia się to np. zmianami w liczbie komórek podwzgórza czy zmianami w budowie komórek odpowiedzialnych za uwalnianie prolaktyny z podwzgórza. Badania te jako pierwsze pokazują, że  BPS może wywoałać estogrnowy efekt u orgznizmów na niego narażonych, juz w niewielkich steżężeniach. Naukowcy planują kontunuację badań in vitro  w celu dokładnego określenia struktur na jakie negatywnie oddziałują te środki.

Reasumując: uważajmy na to co kupujemy, szczególnie miejmy na uwadze nasze małe narodzone i jeszcze nie narodzone pociechy :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam :)
Zapraszam wszystkich do dyskusji. Dodam, że chciałabym aby to była dyskusja na poziomie, więć nie obrażajmy się na wzajem i nie ubliżajmy sobie. NAUKA SZYBKO SIĘ ZMNIENIA I DEAKTUALIZUJE, A MY JESTEŚMY TUTAJ ABY TO SZYBKO PODAWAĆ DO INFORMACJI OGÓŁU :)
Pozdrawiam Monika