sobota, 21 czerwca 2014

Czy karmimy dzieci bisfenolem A?

Trochę faktów... We wrześniu 2009 roku Chemical Abstracts Sernice (CAS) największa chemiczna baza danych podała, że w ich rejestrze jest już ponad 50 milionów szkodliwych związków chemicznych. Co za tym idzie ciągle żyjemy w świecie pełnym chemikaliów... Ale czy na własne życzenie?    

     
Jak głosi jeden z artykułów w The Times: "Jeśli nie masz BPA (bisfenolu A) w swoim organizmie, nie żyjesz w świecie współczesnym" 


        Czy wiesz ile wyprodukowano bisfenolu w 2003 roku? 
Ponad 6 mld ton, był substancją produkowaną w największych ilościach. Dużo jak na coś w niewielkich ilościach dodawanego do produktów i artykułów. W The Times podano, że BPA znajdował się w moczu ponad 93% przebadanych Amerykanów, którzy skończyli 6 rok życia. Paradoksalnie w 2008 roku eksperci powołani przez Unię Europejską apelowali, że odpowiednie stosowanie i użytkowanie produktów zawierających BPA nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Ale skoro jest on wykrywanyw znacznych ilościach, to czy aby napewno jest bezpieczny? Uruchomiło to lawinę krytyki naukowców zajmujących się tym problemem. Jednakże  Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności nie wprowadził żadnych restrykcji w stosunku do producentów tworzyw sztucznych.
           Kanadyjscy naukowcy przeprowadzający badania w latach 2005-2009 wykazali, że związek ten ma działanie kancerogenne (nowotworowe)  i może powodować liczne zaburzenia w pracy układu endokrynnego. W wyniku czego tamtejszy rząd uznał BPA za związek toksyczny i kategorycznie zakazł jego używania.
            Tak więć  Unia Europejska, w stosunku do innych państw świata bardzo długo zwlekała z wprowadzeniem zakazu użwywania do produkcji butelek dla dzieci bisfenolu A (BPA). Zakaz zaczął obowiązywać na jej terenie dopiero od czerwca roku 2011, podczas gdy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych nastapiło to dużo wcześniej. W Unii Europejskiej dzienna tolerowana  dawka tego związku  nie może przekraczać 0,05 mg na kilogram masy ciała. Jednak nasuwa  się jedno pytanie, czy aby napewno zakaz ten jest przestrzegany?, czy może producenci znaleźli sposób aby zakaz ten obejść?, może zsyntetyzowano związek pochodny bisfenolowi A?. 


               A więc po kolei....
Czym jest bisfenol A (ang. Bisphenol A - BPA) 
Jest to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli. Stosowany do produkcji tworzyw sztucznych.  Jest stosunkowo trudni rozpuszczalny w wodzie, natomiast dobrze rozpuszcza się w alkoholach. Należy do związków z grupy EDCs (endokrynne związki zaburzające pracę układu hormonalnego)  [więcej patrz  wpis http://sztucznezwiazkihormonalnieczynne-edcs.blogspot.com/2014/06/kto-to-taki-edcs.html ].
To moze tyle jeśli chodzi o chemiczną stronę tego związku ...



Jak bisfenol A może wpływac na nasze zdrowie? 
           Amerykański zespół dokonujący analiz medycznych (Kaiser Permanente Division of Research) na czele z  dr De-Kun Li zbadał związek między steżeniem BPA w moczu dziewcząt w wieku 9-12 lat a otyłością. Badania te były kontunuajcą eksperymentów badawczych przeprowadzonych na szczurach przez ośrodki naukowe m.in. w Kanadzie, Szwecji i USA. Zarówno badania na zwierzętach jak i na grupie dziewcząt wykazały  istotny związek między iloscią BPA we krwi a stanem ogólnym organizmu.  Naukowcy z Kaiser Permanente Division of Research pokazali, że BPA może być odpowiedzilany za odkładanie się tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się dzieje? Jak wspomniałam wcześniej zwiazek ten nie rozpuszczasiew wodzie, za to bardzo dobrze rozpuszcza sie w alkoholach, no i tłuszczach. W związku z tym, iż BPA jest podobny w swej budowie do naturlanego hormonu - estradiolu (hormonu żeńskiego) łatwo ulega bioakumulacji w tkance tłuszczowej, z której jest stopniowo uwalaniany, wywołując nieporządane efekty zdrowotne.  Dlaczego do badania wybrano dziewczyny zgrupy wiekowej 9-12? Otóż dlatego, żę dziewczęta wchodzące w wiek dojrzewania są bardzie poddatne na działanie BPA ze względu na to, iż w ich organiźmie zachodzą szybkie przemiany materii i nieustalony do końca metabolizm. 
           Natomiast w badanich zespołu Li i współpracowników przeprowadzonych w 2009 roku, w których to pobrano próbki moczu od osób pracujących w miejscach gdzie używa się w procesie produkcji BPA, wykazano iż  jużw grupie jednej czwartek pracowników jegozawartość przekraczała  467 mikrogamówg/g masy ciała. Jaki był tego efekt ? Wiązało sie to głównie z obnizeniem libido oraz problemami z erekcją

         Badań wykazyjących  negatywny wpływ BPA na nasze zdrowie jest szereg, do najbardziej aktualnych należą: 
- badania Elobeid i Allison, gdzie wykazano wpływ BPA na wzrost otyłość
- badania Kashiwagi, gdzie wykazano wpływ BPA na zaburzenia funkcjonowania hormonów tarczycy
-  badania Soto i Sonnenschein, gdzie wykazano wpływ BPA na ryzyko zachorowania na raka
- badania Fernandez i  Russo, gdzie wykazano wpływ BPA na ryzyko zachorowania na raka piersi

- badania Prins, Tang, Belmonte I  Ho, gdzie wykazano wpływ BPA na ryzyko zachorowania na raka prostaty

- badania Li, gdzie wykazano wpływ BPA na zaburzenia libido i problemy z erekcją

Gdzie znajduje się bisfenol A?
  BPA używany jest do : 
  • produkcji jednorazowych butelek do napojów 
  • produkcji  folii
  • produkcji  jednorazowych pojemników plastikowych do przechowywania żywności
  • produkcja puszek z napojami i warzywami (wnętrze ich pokryte jest żywicą epoksydową zawierającą BPA, która toteoretycznie warstw ma chronić pokarm przed przed bezpośrednim kontaktem z pokarmem)
  • produkcji papieru do drukarek termicznych (Na takich papierach drukowane są paragony, faksy,  bilety wstępu ,  wydruki z bankomatów. Badania przeprowadzone na kasjerkach z supermarketu wykazały, iż mają one podwyższony stężenie BPA  we krwii) 
Najwięcej BPA znajduje się w tworzywach sztucznych pochodzących z krajów rozwijających się. Jednakże, mimo zakazu również został zidentyfikowany w produktach pochodzących z USA i Zachodniej Europy!!! 

         No więc właśnie, przechodząć do sedna wpisu...  Czy, aby napewno zakaz ten jest przestrzegany, czy już nie mamy BPA w butelkach dla dzieci? 

       Niestety, w tej kwestii nie ma dobrych wiadomości. Grupa badawcza z CentriChem w latach 2010-2013 prowadziła badania na 50 pojemnikach plastikowych wielokrotnego użytku, które teoretycznie pozbawione były BPA (BPA FREE). Do badania tego używano głównie linie komórek ludzkiego nowotworu piersi. Linia ta ma to do siebie, że powiększa liczbę swoich komórek po dodaniu do niej hormonu żeńskiego- estradiolu lub sztucznego hormonu, podobnego w budowie do estradiolu, jakim np. jest bisfenol A. Co za tym idzie dodany BPA powoduje namnażanie się tych nowotworowych komórek. Butelki takie przebadano w dwóch próbach przed i po napromieniowaniu UV. Promieniowanie UV, miało na celu uwolnić zawarty w tych pojemnikach BPA. Oto wyniki: 


             Okazało się, iż co prawda ilość BPA jest zredukowana, jednakże zastąpiona innym estrogenopohodnym związkiem jakim są ftalany ( o ftalanach będzie następny wpis- już teraz zapraszam). 


Ale o co tyle szumy mógłby ktoś powiedzieć? 
Żyjemy w takim świecie w jakim żyjemy i co na to poradzić? No właśnie szum jest uzasadniony... Jeżeli na sztuczne estrogeny narażone będą płody dzieci, to nietylko będziemy mieć coraz więcej przypadków obojniactwa wśród noworodków, ale i też więcej dzieci rodzić sie będzie z różnego rodzaju dysfunkcajmi, niekoniecznie o podłożu genetycznym. Choć Niemcy zaczynają już dostosowywać swoje prawo do tych anomaliów. Odnotowali oni zwrost urodzeń dzieci, u których ciężko było jednoznacznie określić płeć, dlatego mają zamiar wprowadzić oni w kartach urodzeń  trzecią płceć NIJAKĄ. A dzieci już jako dorośli sami określą kim chcą być, chłopczykiem czy dziewczynką... Organizm ludzki dobrze wie ile potrzeba mu poszczególnych hormonów, by prawidłowo wytworzyła się płeć. W momencie kiedy oprócz tego co wytworzy sobi organizm my dostarczymy mu jeszcze sztucznych hormonów z zewnątrz efekt ten będzie z goła odwrotny... 





No więc, czy producenci zrobili nas w bambuko? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam :)
Zapraszam wszystkich do dyskusji. Dodam, że chciałabym aby to była dyskusja na poziomie, więć nie obrażajmy się na wzajem i nie ubliżajmy sobie. NAUKA SZYBKO SIĘ ZMNIENIA I DEAKTUALIZUJE, A MY JESTEŚMY TUTAJ ABY TO SZYBKO PODAWAĆ DO INFORMACJI OGÓŁU :)
Pozdrawiam Monika