środa, 16 lipca 2014

Opinia na temat kosmetyku: AQUA MAGIC dla dzieci szampon-żel (Shampoo & body wash 2 in 1).

Takl jak mówiłam im mniej składników kosmetyku tym lepiej, ale jak jest w tym przypadku, czy i tu to się sprawdza??? 









1) aqua        ;) 


2) cocamidopropyl betaine,


Dlaczego go użyto? Jest to środek, który używany w celu lepszego spieniania się danego produktu. Na środkach higieny osobistej często zobaczymy napis Cocamidopropyl Betaine , Coco-betaina albo CAPB  jest to jednak jeden i ten sam produkt. Czy jest on niebezpieczny? Na pewno tak. Badania wykazały, że jest on silnym alergenem, o czym w 2004 roku poinformowało The American Contact Dermatitis Society. Ten związek powoduje podrażnienia skóry, oczu i płuc. Podejrzewa się także, o szkodliwe dla środowiska działanie. W wysokich temperaturach i warunkach kwasowych wytwarzają się z niego nitrozoaminy (związki rakotwórcze). Środka tego używa się w wielu kosmetykach na etykietach, których widnieje napis ORGANICZNE,  NATURALNE, przed czym Was przestrzegam! 
Prowadzono liczne badania na temat toksyczności i wchłaniania tego produktu.  Nie przeprowadzono natomiastdo tej pory badań z reprodukcyjnego punktu widzenia. Często stosowanie produktów zawierających ten skłanik jest niebezpieczne, gdyż jak udowodniono wchłania się on bardzo dobrze i akumluje. Badania z 1998 roku pokaząły, iż u szczurów środek ten wywoływał  krwotoki z nosa, biegunki i liczne zewnętrzne oznaki toksyczności (FDN podsumował caość baddań w 2001 roku). 



3) coco-glucoside


Środek powierzchniowo czynny, środek pieniący, odżywki i emulgator pochodzący z oleju kokosowego i fruktozy. Został wymieniony jako mające niski wynik podrażnienie.


4) disodium laureth-3 sulfosuccinate składnik o tysiącu twarzach

Dlaczego? Odpowiedź jest "krótka" pod takimi nazwami możecie go znaleźć na produktach kosmetycznych: 
(3-COCAMIDOPROPYL) (2-HYDROXY-3-SULFOPROPYL) DIMETHYL HYDROXIDE, QUATERNARY AMM ONIUM COMPOUNDS; (3-COCAMIDOPROPYL) (2-HYDROXY-3-SULFOPROPYL) DIMETHYL QUATERNARY AMMONIUM COMPOUNDS HYDROXIDE; (3-COCAMIDOPROPYL) (2-HYDROXY-3-SULFOPROPYL) DIMETHYL QUATERNARY AMMONIUM COMPOUNDS, HYDROXIDE,; 1-PROPANAMINIUM, N- (3-AMINOPROPYL) -2-HYDROXY-N,N-DIMETHYL-3-SULFO, N-COCO ACYL DERIVS., HYDROXIDES,; 1-PROPANAMINIUM, N- (3-AMINOPROPYL) -2-HYDROXY-N,N-DIMETHYL-3-SULFO-, N-COCO ACYL DERIVS., INNER SALTS; 1PROPANAMINIUM, N (3AMINOPROPYL) 2HYDROXYN,NDIMETHYL3SULFO, NCOCO ACYL DERIVS., HYDROXIDES, INNER SALTS; HYDROXIDE, (3-COCAMIDOPROPYL) (2-HYDROXY-3-SULFOPROPYL) DIMETHYL QUATERNARY AMMONIUM COMPOUNDS; HYDROXIDE, QUATERNARY AMM ONIUM COMPOUNDS, (3-COCAMIDOPROPYL) (2-HYDROXY-3-SULFOPROPYL) DIMETHYL; HYDROXIDES, 1-PROPANAMINIUM, N- (3-AMINOPROPYL) -2-HYDROXY-N,N-DIMETHYL-3-SULFO, N-COCO ACYL DERIVS.; INNER SALT; N,N-DIMETHYL-N- (3-CO-CAMIDOPROPYL) -3-AMNONIO-2-HYDROXYPROPYLSULFONATE!

Sama byłam zaskoczona, gdy się o tym dowiedziałam. Jest to związek dosyć trwały i wykazuje zdolnosć do bioakumulacji  w naszym organiźmie.
Należą do środków powierzchniowo czynnych. Z łatwością przekształcają się w nitrozaminny, silnie rakotwórcze substancje jak udowodniły badania. 


Produkt ten nalezy do anionowych środków powierzchniowo czynnych, do których również należą:



  • Laurylosiarczan sodu (SLS) 
  • Sodium Laureth Sulfate (SLES) 
  • Laurylosiarczan amonu (ALS) 
  • Ammonium Laureth Sulfate (ALES) 
  • Kokoiloizetionian taurynianowe sodu metylu 
  • Sodu lauroilosarkozynian 
  • Sodu kokoilosarkozynian 
  • Potasu Coco hydrolizat kolagenu 
  • TEA (Trójetanoloamina) Lauryl Sulfate 
  • TEA (Trójetanoloamina) Laureth Sulfate 
  • Lauryl lub kokoilosarkozyny 
  • Disodu oleamid SULFOSUCCINATE 
  • Disodu Laureth SULFOSUCCINATE 
  • Disodu dioktylosulfobursztynianem itp




5) cocamide DEA


Kokoamid DEA Mieszaninę ethanolamides od kwasu kokosowego, który jest stosowany jako środek przyspieszający powierzchniowo pienieniu i środek zwiększający lepkość niewodnych produktów kosmetycznych. Dane przekazane do produkcji preparatów przez Food and Drug Administration w 1994 roku wykazały, że składnik ten został wykorzystany w 745 produktów. CIR  polecił do ponownej oceny bezpieczeństwa kokoamid DEA w kosmetyków oparta jest na badaniach zawodowych, wskazując, że ten składnik może wywoływać potencjalne uczulenia.Ośrodki naukowe w Kaliforni wymieniają kokoamid DEA jako znany czynnik rakotwórczy w 2012  lub substancji toksycznych rozrodcze. 



6 i 7) polyquaternium-7 / polyquaternium-47


Ma działanie antystatyczne i bakteriobójcze. W produktach do higieny włosów tworzy na ich powierzchni cienką warstwę chroniącą je przed wilgocią. W niskich stężeniach jest to produkt bezpieczny, niestety często zanieczyszczany jest szkodliwym dla naszego zdrowia akrylamidem. Jego dopuszczalna czysta postać w kosmetykach to 5%. Badania opublikowane w 2001 roku w Contact Dermatitis mówiły o tym, iż produkt ten ma działanie alergizujące. 



8)parfum , czyli ktokolwiek widział ktokolwiek wie ... 



Naukowcy odkryli, że na etykietach popularnych perfum widnieją nazwy szkodliwych składników zapachowych związanych uszkodzeniami  plemników, zaburzeniami hormonalnymi (co wiąże się z niektórymi nowotworami, chorobami tarczycy, otyłością, cukrzycą), problemami reprodukcyjnymi i problemami z alergia. Z perfumami jest jak z papierosami, nie tylko osoba jestosująca jest narazona na ich szkodliwe działanie, ale nasz sąsiad obok również. [ale to temat do dywagacji na raz następny].
Przetestowano 17 popularnych marek zapachów okazało się, że nie wszystkie użyte wtym mieszanki zapachowe zostały wpisane na etykiety. Marki testowane  to m.in.: American Eagle siedemdziesiąt siedem, Coco Chanel, Britney Spears Curious, Giorgio Armani Acqua di Gio (dla mężczyzn), Old Spice After Hours Body Spray (dla mężczyzn), Calvin Klein Eternity for Men, Bath & Body Works japoński kwiat wiśni, Calvin Klein Eternity for Women, Halle by Halle Berry, Hannah Montana Tajnej Celebrity, Victoria Secret snu aniołów Szkoda, Jennifer Lopez J. Lo Glow, AXE Body Spray dla mężczyzn Clinique, Dolce & Gabbana Light Blue.
Jakie wnioski:
• Wykryto dziesięć uczulające substancji chemicznych związane z reakcjami alergicznymi, takimi jak astma, świszczący oddech, bóle głowy i kontaktowego zapalenia skóry. Giorgio Armani Acqua di Gio zawierały 19 różnych chemikaliów uczulających, więcej niż jakikolwiek inny produkt w badaniu.
• cztery ze składników perfum działały jak naturalne ludzkie hormony, co wpływało na obniżenie jakości nasienia, zaburzenia tarczycy i nowotwory. Halle by Halle Berry, Quicksilver i Jennifer Lopez J. Lo Glow każda zawierała siedem różnych substancji chemicznych, które potencjalnie mogą zaburzać równowagę hormonalną naszego organizmu.
• American Eagle Seventy Seven zawierał 24 ukrytych chemikaliów, największą ilość spośród badanych produktów
W rzeczywistości szkodliwe składniki perfum są wykorzystywane w tysiącach produktów i nie są wymienione na etykiecie. Wydaje się, że powinieneś mieć prawo wiedzieć, w jaki sposób te pozornie niewinne perfumy i wody kolońskie mają wpływ na zdrowie. Niestety, producenci nie mają obowiązku wpisywać tego na listę,  a nawet podawać rzeczywistych składników stosowanych w mieszankach zapachowych.


A tu niestety nam nie podali żadnych konkretnych informacji co do tego, z czego się owy „perfum” lub na inny etykietach „zapach” składa. Skoro się tego nie podaje, to może ukrywa się przed klientami jakiś szkodliwy czynnik?


9)sodium bezoate, benzoesan sodu, czyli popularny środek konserwujący :) 


Benzoesan sodu magazynowany jest w organizmie w  soku komórkowym , z którego z łatwością przedostaje się do DNA, pozbawia komórki  tlenu, czasami całkowicie je uszkadzając. Komórki do prawidłowego funkcjonowania potrzebują tlenu, aby zwalczyć infekcję lub nowotwory . Benzen jest rakotwórczy, co potwierdziły liczne badania/ 


10)glyceryl oleate, 

Związek, którego dopuszczalna dawka w kosmetykach wynosi 5%. Jednak jak pokazują badania częste stosowanie  produktów zawierających ten związek wywołuje alergie skórne. Badania na szczurach pokazały, iż może powodować nowotwory układu pokarmowego. 
11) propylene glycol calendula officinalis extract, 


Ekstrakt z nagietka, związek uważany za nietoksyczny.


12) citric acid,



Tak jak powiedziałam, pozornie nietoksyczny, ale… No właśnie i o tym chciałam opowiedzieć w osobnym wpisie na bloguJ

13) panthenol, 

Często też widnieje na etylietach pod nazwą:

D-PANTOTHENYL ALCOHOL; DEXPANTHENOL; DL-PANTOTHENYL ALCOHOL; PANTHENOL , DL-FORM; PANTOTHENOL; PANTOTHENYL ALCOHOL; PROVITAMIN B5; (+-) -PANTOTHENYL ALCOHOL; ALCOOL DL-PANTOTENILICO (ITALIAN) ; DL-PANTOTHENYL ALCOHOL; PANTENOL

Jest uważany za składnik stosunkowo nieszkodliwy. Pantenol jest to tzw. prowitamina (co oznacza, że może być przekształcana do czynnej witaminy przez organizm, tak samo jak jak beta-karoten, może się przekształcić w witaminę A,  czy cholesterol w witaminę D)
Pantenol jest zamieniony w kwas pantotenowy (witamina B5) 




Reasumując, ilość składników wyświetlonych na czerwono (składników szkodliwych) mówi sama za siebie:)). Jest to produkt przeznaczony do pielęgnacji dzieci. Pamiętajmy,że nasze pociechy wypracowują sobie dopiero dobrze pracujący metabolizm i układ immunologiczny, co za tym idzie składniki szkodliwe w kosmetykach do ich pielęgnacji z łatwością mogą wywołać niepożądane efekty. A po co?

Ja osobiście nie kupiłabym tego produktu, Wam również polecam postąpić podobnie :) 


3 komentarze:

  1. Rewelacyjny post! Szczerze mówiąc brakuje mi właśnie takich wpisów, które pokazują, co NAPRAWDĘ kryją składy. No i do tego mnóstwo ciekawostek:) Jestem po kosmetologii i trochę mi przykro, że mało uczyli nas o takich rzeczach...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo za miłe słowa :)
      Mnie również brakowało takiego podejścia do sprawy, jeśli chodzi o to czym koncerny kosmetyczno-farmaceutyczne nas faszerują, stąd zrodził się pomysł na rozpoczęcie pisania tego bloga :) . Mam nadzieję, że to co robię dotrze do jak największego grona :)
      Zapraszam do przeczytania kolejnych wpisów (nie tylko recenzji kosmetyków, ale również wpływu składników kosmetyków na nasze zdrowie)
      Pozdrawiam :)))

      Usuń
    2. A właśnie przeczytałam już kilka Twoich wpisów i jestem pod ogromnym wrażeniem:) Bardzo lubię, jak się wypowiadają profesjonaliści, po konkretnych "biologicznych" studiach:) Tak trzymać!:)

      Usuń

Witam :)
Zapraszam wszystkich do dyskusji. Dodam, że chciałabym aby to była dyskusja na poziomie, więć nie obrażajmy się na wzajem i nie ubliżajmy sobie. NAUKA SZYBKO SIĘ ZMNIENIA I DEAKTUALIZUJE, A MY JESTEŚMY TUTAJ ABY TO SZYBKO PODAWAĆ DO INFORMACJI OGÓŁU :)
Pozdrawiam Monika